Staranje je eden izmed procesov življenja, ki ga nihče ne mara posebno, toda žal je neizbežno.
Toda vsi ljudje se ne starajo na enak način, kar se opazi tudi mimogrede v vsakdanjosti, ko se srečajo isti letniki ljudi. Nekateri izgledajo starejši kot drugi. Čeprav naj bi bil proces staranja postopen, se pri ženskem spolu še pospeši v dveh določenih obdobjih življenja.
Menopavza in porod lahko pri ženskah pospešita proces staranja
Skupina raziskovalcev z Inštituta za genomiko v Pekingu na Kitajskem pod vodstvom Weiqija Zhanga je povedala, da se pri ženskah v 30. in 50. letih, ko je najbolj verjetno, da bodo doživele življenjska dogodka, kot sta porod in menopavza, staranje pospeši.
V raziskovalni skupini je bilo zajetih 113 žensk, starih od 20 do 66 let, ki niso imele znanih zdravstvenih težav in so vse prihajale iz jugovzhodne Kitajske. Udeleženkam so odvzeli vzorce krvi, urina in blata, jih povprašali o prehrani in načinu življenja, fotografirali njihove obraze in opravili več kot 100 kliničnih meritev, vključno z njihovo višino in težo, krvnim tlakom in kapaciteto pljuč.
V raziskavi so analizirali različna področja udeleženk, med katerimi so bili geni, dimenzije obraza, črevesni mikrobiomi, hormoni in imunski markerji, ter izmerili dolžino telomerov - delov DNK, ki ščitijo konce kromosomov.
Staranje in povezava s hormonskimi spremembami
Znanstveniki so ugotovili, da so ženske biološko mlajše od svoje dejanske starosti, če se zdravo prehranjujejo in uživajo veliko sadja in žitaric. Najhitreje so se starale ženske, stare okoli 30 in 50 let, kar so pripisali temu, da je staranje očitno povezano s hormonskimi spremembami. V teh dveh obdobjih, namreč veliko žensk rodi ali pa se sreča z menopavzo, oboje pa izdatno vpliva na hormonske spremembe.
Podobne ugotovitve so poročali tudi na podlagi raziskave glede povezave med menopavzo in hitrostjo staranja, v kateri so znanstveniki izmerili biološko starost celic iz krvi, sline in notranjosti ličnega predela 3100 žensk. Odkrili so, da menopavza pospeši staranje celic v povprečju za 6 odstotkov.
Pri tem so bile izjema prostovoljke, starejše od 45 let, ki so za zdravljenje simptomov menopavze jemale tudi hormonsko nadomestno zdravljenje in so se zato starale počasneje kot tiste, ki tega niso počele.
»Rezultati kažejo, da lahko hitrost ženskega staranja vsaj delno uravnava hormonski regulacijski proces,« je v raziskavi, ki je bila objavljena v reviji Med povedal Dr. Zhang in dodaja, da lahko hormonsko nadomestno zdravljenje ublaži upadanje hormonov v obtoku, kar lahko upočasni hitrost staranja.
Toda nikar se ne obremenjujte preveč, saj je za potrditev ugotovitev potrebnih še več raziskav. Prav tako pa nameravajo raziskovalci podobno raziskavo izvesti tudi pri moških, v želji po ugotovitvi, kakšni vzorci staranja se pojavljajo pri njih.
Vir: thesun.co.uk
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih. Vse to in še več v epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj: