Težave s spanjem lahko povzročijo veliko jeze in nejevolje, zaradi česar je ironično, še težje zaspati.
Strokovnjaki pravijo, da lahko premalo spanja povzroči številne zdravstvene težave, ter zmanjša telesno in duševno zmogljivost tekom dneva. Pomanjkanje spanja pa negativno vpilva tudi na splošno počutje, zato mnogi iščejo rešitve zoper to nevšečnost.
Naravna uspavalna tableta v obliki sadeža
Na srečo obstaja sadež, ki ga zaužijete pred spanjem in ki lahko izboljša počutje, ko se zbudite. Dr. Michael Breus, ki je znan tudi pod psevdonimom: zdravnik za spanje, na spletnem omrežju Tiktok, pojasnjuje, da lahko uživanje banan pred spanjem pomaga pri tem, da boste hitreje zaspali. »Banane imenujemo naravna uspavalna tableta, saj vsebujejo veliko magnezija,« pravi Breus.
Pri kakovosti spanca ima ključno vlogo zdravje črevesja
Na kakovost spanja pa vpliva še več dejavnikov, med katerimi je tudi zdravje črevesja. Dobro zdravje črevesja lahko pripomore h kakovostnemu spancu in obratno, dovolj spanja lahko pripomore k dobremu zdravju črevesja.
Strokovnjak za spanje Rob Hobson je mnenja, da lahko z uravnoteženo prehrano pripomorete k zdravju črevesja, kar lahko posledično izboljša kakovost spanja.
Glede tega pojasnjuje: »Na kakovost vašega spanca lahko neposredno vpliva vrsta hrane, ki jo uživate. Če imate težave s spanjem, je zato še posebej pomembno, da jeste pravo hrano.«
Vpliv magnezija na sproščujoč spanec
Veliko vlogo pri kakovostnem spancu ima tudi magnezij, katerega vloga je, da aktivira parasimpatični živčni sistem, ki je odgovoren za sproščanje. »Ta mineral je prisoten v temnozeleni listnati zelenjavi, leči, oreščkih in semenih. Triptofan pomaga pri tvorbi melatonina (hormona spanja) v možganih. Najdete ga v mastnih ribah, piščancu, tofuju, fižolu in ovsu,« pravi strokovnjak. Predlaga še, da se živila, bogata z triptofanom, kombinirajo z ogljikovimi hidrati, da se izboljša njihov vnos.
Če imate težave s spanjem, pa bodite pozorni tudi na to, da se pred spancem čim bolj umirite in vsaj eno uro preden greste spat, izogibate gledanja v računalnik in pamteni telefon, ter podobne elektronske naprave. Prav tako so raziskave pokazale, da intenzivna telovadba pred spancem zmoti naravni ritem telesa in otežuje spanje. Zmanjša pa se tudi kakovost spanja, dosežena po intenzivni vadbi, opravljeni pred spanjem, zato za čim boljši spanec telovadite raje tekom dneva.
Vir: huffingtonpost.co.uk
Morda bi vas zanimalo tudi:
Ana Zrimšek o prehrani žensk
V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.
Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v novi epizodi Aktivni podkasta.
Epizodi prisluhnite tukaj: