Orientalski ples

4. 4. 2010
Deli
Orientalski ples (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Ženska, odeta v bogato, s cekini okrašeno opravo – na boke spuščeno krilo in zgornji del, ki odkriva trebuh –, pleše bosa ob zvoku bobnov in tamburina.

Njeni boki se vrtijo, poplesujejo naprej, nazaj in vstran in prežemajo s svojim ritmom vse njeno telo, ki nežno valuje, očarano občinstvo pa sledi vsakemu migljaju njenih rok. Včasih slika iz pravljic tisoč in ene noči, danes resničnost tudi na slovenskih tleh.
Izvor, širjenje in namen

Orientalski ples postaja vedno bolj priljubljen tudi zunaj meja Bližnjega in Srednjega vzhoda, kjer je nastal. Pogosto ga opisujejo kot trebušni ples in kot ples zapeljevanja ter spolnosti. Vendar te oznake zelo zgrešijo resnični pomen tega plesa. Osnova gibanja pri tem plesu so boki in medenica, ne trebuh; morda se zato zdi, da poudarja zapeljevanje in spolnost.

Res je, da je to ples, s katerim so ženske pripravile mlado dekle na zakon, torej tudi na spolnost, vendar gibljivost bokov in medenice ne pomeni le spolnega užitka, ampak tudi širšo porodno pot. S tem so dekle pripravljale tudi na povsem žensko področje, na lažji porod.

Povsem ženski pa je še tretji in glavni vidik: ta ples bolj kot vse drugo osvobaja, slavi in časti žensko energijo, njeno dušo in telo. Ne samo njeno spolnost, ampak tudi njeno materinstvo; ne samo njene užitke, ampak tudi njeno hkratno trpljenje in radost, ko daruje novo življenje.

Ta ples časti nedoumljivo skrivnost spočetja novega življenja in svojevrsten paradoks, da je do konca odprta in ranljiva ženska, ki poraja najmočnejše bitje na svetu. To ni trdna in zlomljiva moč skale, ki traja samo toliko časa, dokler je ne spodje voda – to je moč vode, neskončna, potrpežljiva in nežna kot ljubezen.

Plešite in pridobite

Zahodnjaške ženske večinoma nimamo takšne postave, kot jo videvamo na slikah manekenk, zato se pogosto dogaja, da svojega telesa ne znamo prav ceniti takšnega, kakršno je. Orientalski ples sprejema žensko telo z vsemi njegovimi oblinami. Z večjim zavedanjem, kako dragocena je naša ženskost, se pri izvajanju tega plesa poveča samozavest in odpravijo marsikateri kompleksi.

Povsem praktični učinki pa so vidni tudi pri zmanjšanju težav pri mesečnem perilu, na bolj utrjenih mišicah trebuha in nog ter večji gibljivosti medenice in bokov. Ženska, ki vadi orientalski ples, obvladuje trebušne mišice, zato se zmanjšata tudi obseg pasu in trebuha, drža pa je bolj pokončna.
Tečaji pri nas

V Sloveniji je že precej plesalk in klubov, ki ponujajo tečaje orientalskega plesa; če vas mika, pobrskajte po spletu, zagotovo se bo našel kakšen v vaši bližini. Svojemu telesu in duši s tem lahko podarite sproščenost in odprtost ter povsem žensko moč.

Pri tem je še ena dobra plat: na ples se lahko odpravite kar same, saj zanj ne potrebujete povabila soplesalca. Po nekaj vadbah boste ugotovile, da vedno manj potrebujete tudi potrditev okolice.

Postale boste izvir svoje lastne moči: ženska, ki stoji z nogami in boki trdno na tleh, ima moč, da vzdrži vsakovrstne napore, in vso svobodo, da lahko z zgornjim delom telesa in rokami nežno valuje, sanja, se radosti in z nežnostjo objema sebe in svoje bližnje.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek