Pomemben dejavnik, ki ga pri hujšanju zanemarjamo

13. 10. 2018
Deli
Pomemben dejavnik, ki ga pri hujšanju zanemarjamo (foto: profimedia)
profimedia

Prehrana, vadba, uravnotežen način življenja - to naj bi bila formula za vitkejšo postavo. Če se pri tem ne soočite s pomembnim dejavnikom, s katerim se srečujemo vsi, bo ves trud zaman.

Hujšanje je dolgotrajen proces, ki ne zahteva le štetja kalorij in prilagajanja prehrane, ampak tudi spremembo mišljenja in življenjskega sloga, da bi ohranili postavo, za katero ste garali. Pri tem ne pozabite na pomemben dejavnik, ki zelo vpliva na to, kako uspešno bo hujšanje - STRES. Ko ste pod stresom, se vse zdi težje, kot je v resnici. Namesto, da bi energijo in čas vlagali v zdrave navade, se spopadate z ugibanji, ali vam bo uspelo, koliko še imate do cilja, kako zelo težko bo izgubiti kilograme, kaj bodo rekli drugi … Utapljate se v negativnih mislih, zaradi katerih pogosto obupate. Trpi tudi vaša samokontrola, zaradi katere se držite zastavljenega urnika. Zamislite si situacijo: V službi se vam nabere veliko dela, šef pa želi, da ga opravite v zelo kratkem času. Ko vam sodelavec ponudi čokolado, da se malce sprostite, boste verjetno rekli ja. Drži? Popolnoma drugače bi ravnali, če bi na delovno mesto prišli mirni in si s seboj prinesli zdravo malico. Zjutraj bi si vzeli čas za obilen zajtrk in zatrli željo po čokoladi.

Da je velika količina stresa zaskrbljujoča, sporoča tudi telo.

Ko se soočite s stresno situacijo, del možganov v telesu sproži opozorilni znak. Ob tem se sprosti veliko hormonov, med drugim tudi adrenalin in kortizol. Adrenalin spodbudi srčni utrip, dvigne pritisk in vas preplavi z energijo. Kortizol, ki mu pravimo tudi stresni hormon, zviša raven krvnega sladkorja, omogoča učinkovitejšo uporabo glukoze in poveča proizvodnjo snovi, ki jo telo potrebuje za celjenje in regeneracijo. Zavira pa procese, ki so v primeru nevarnosti in boja nepotrebni, kot sta na primer reprodukcija in prebavni sistem.

Tako zelo lahko stres vpliva na vaše telo in vsak dan, zato v proces hujšanja nujno vključite tudi aktivnosti, ki vas bodo sprostile. Tu je nekaj načinov, kako lahko to storite:

  • Ko tempo postane prehiter, zmanjšajte hitrost. Namesto, da bi popolnoma opustili dieto in vadbo, ker je trenutno vse skupaj prenaporno, samo zmanjšajte količino: telovadite 2 do 3-krat tedensko (če ste prej npr. 5-krat) in kuhajte doma vsak drugi dan (če ste prej vsak dan). Nič ni narobe, če za hip upočasnite, saj se še vedno pomikate proti cilju. Ko boste zbrali moči, pa preklopite v prejšnji tempo.

  • Bolj kot na številke, se osredotočite na navade. Če boste spremljali, kako zelo ste spremenili svoje navade, na primer hidracijo, prehrano in aktiven prosti čas, boste opazili napredek, ki vam bo dal motivacijo za naprej. Kadar bo pomembna le številka na tehtnici, pa si lahko nakopljete veliko nepotrebnih skrbi, ki vam ne bodo prav nič pomagale.

  • Prosti čas naredite zabaven in brez elektronskih naprav. To naj bo čas, ko počnete vse, kar si želite. Povabite prijatelje na (zdrav) piknik, naredite kratek kolesarski izlet do jezera, pripravite lov na zaklad z otroki … To naj bo vaš ventil za sproščanje stresa, ki ga ne boste zaprli. Saj veste, kaj se zgodi, če se napetost nakopiči.

  • Dan začnite in končajte sproščeno. Da bi jutro potekalo mirno, si vzemite dovolj časa za zajtrk, uživajte ob skodelici kave na terasi in v prvih sončnih žarkih. Brez hitenja se pripravite na dan. Morda se boste zato morali zbuditi nekaj minut prej, vendar bo vredno. Prav tako preživite tudi večer. Če se le da, pol ure pred spanjem pustite elektronske naprave v drugem prostoru in počnite kaj sproščujočega (pripravite kopel, pogovorite se s partnerjem, berite, končajte sestavljanko, načrtujte počitnice …). Skrbi bodo počakale na jutri, ko boste naspani in pripravljeni na nove izzive.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?