Človek je bil nekoč naravno bitje, izpostavljen je bil vremenskim nihanjem – in savna danes daje priložnost podoživljanja vremenskih stresov, seveda prijetno in nadzorovano. Večina zagotavlja, da se v savni dobro počutijo in sprostijo.
Trdnih pravil, kako se je treba savnati, ni. Obstajajo temeljni napotki in nekatera spoznanja iz prakse – prvenstveno pa je treba prisluhniti samemu sebi in slediti svojim notranjim vzgibom. V savno moramo vstopiti pripravljeni in sproščeni, v njej moramo pozabiti na uro, dnevne obveznosti in se prepustiti občutkom.
Čarobno toploto razgretega lesa smo sposobni dojeti in vsrkati samo, če ura ni naš gospodar. Šele takrat se lahko počutiš močne in s prijetnim občutkom, da si za trenutek neobčutljiva za mraz, ki čaka pred vrati savne. Morda se ti bo kdaj zazdelo, da si v kratkih trenutkih, ki si si jih za savno iztrgala iz prenapetega delavnika, dosegla želen fiziološki učinek.
Nekaj priporočil, preden se odpraviš v savno:
- Mir je med pomembnimi pogoji za prijetno razpoloženje v savni. To pa še ne pomeni, da v savni ni družabnosti. Bolj sproščeno je lahko savnanje med prijatelji, v krogu družine, skratka v ožjem krogu znancev.
- Spoštujmo pisana ali nepisana pravila savne, v katero vstopamo. Navadno so savne mešane, toda če so v določeni savni vzpostavili drugačen red, ne rinimo z glavo skozi zid.
- Pomembna je oprema: vedno uporabljamo najmanj dve brisači. Na eni sedimo, druga pa je namenjena brisanju po prihodu izpod prhe ali bazenčka.
- V savno vstopamo hitro in sedemo na prosto mesto. Vrata hitro zapremo, da bi v savno vdrlo čim manj hladnega zraka.
- Vroč zrak se dviga in zato je najvišja temperatura na stičišču sten in stropa. Med sedenjem je glava najbolj izpostavljena vročini, noge pa najmanj.
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"