Oba čaja obljubljata koristi za zdravje, a kateri je bolj zdrav?
Zeleni čaj je dobro znan po številnih dokazanih koristih za zdravje, vključno z zaščito pred vnetji, podporo prebavi in zniževanjem krvnega tlaka - če naštejemo le nekatere. Kaj pa črni čaj? Ima podobne dokazane koristi za zdravje? In če je, kakšne so razlike med tema dvema temeljnima pijačama?
Skratka, tako črni kot zeleni čaj imata podobne koristi za zdravje - oba sta pridobljena iz listov iste rastline in dokazano izboljšujeta zdravje srca in delovanje možganov. Zato je izbira čaja odvisna predvsem od vaših okusov in tolerance za kofein. Zeleni čaj je manj oksidiran, ima rahlo zemeljsko-travniški okus in običajno vsebuje manj kofeina, medtem ko je črni čaj bolj oksidiran, ima globlji, taninski okus in običajno vsebuje nekoliko več kofeina.
Kljub temu je nekaj razlik med koristmi za zdravje, ki jih ponuja vsak od teh čajev. Na primer, zeleni čaj morda bolje zmanjšuje otekanje in zadrževanje tekočine, ker je nežnejši do črevesja. Črni čaj ima lahko na črevesni ravni adstringentni učinek, kar povzroča zaprtje ali večjo razdražljivost debelega črevesa.
Preberite več o podobnostih in razlikah med zelenim in črnim čajem ter ugotovite, kateri je za vas najprimernejši.
Zdravstvene koristi črnega in zelenega čaja
Tako črni kot zeleni čaj vsebujeta kofein, ki stimulira živčni sistem in spodbuja sproščanje hormonov dobrega počutja, kot sta dopamin in serotonin. Čeprav se kofein včasih slabo sliši, je dokazano, da povečuje budnost, razpoloženje, spomin in reakcijski čas.
Morda ste opazili, da kljub vsebnosti kofeina pitje črnega in zelenega čaja ne povzroča enake živčnosti kot kava. To je zato, ker čaj vsebuje L-teanin, aminokislino, ki naj bi uravnovešala živčnost kofeina s kofeinom, hkrati pa spodbuja hormona sreče serotonin in dopamin ter tako krepi občutek dobrega počutja in umirjenosti.
Poleg L-teanina tako zeleni kot črni čaj vsebujeta močne antioksidante, znane kot flavonoidi, ki so vrsta polifenolov. Ti flavonoidi, ki varujejo srce, dokazano zmanjšujejo raven slabega holesterola, znižujejo krvni tlak in zmanjšujejo nastajanje oblog v krvnih žilah.
Koristi zelenega čaja
Ker zeleni čaj (in matcha, ki je v bistvu mleti zeleni čaj) oksidira krajši čas kot črni čaj, vsebuje več posebne vrste polifenolnega antioksidanta, znanega kot epigalokatehin-3-galat (EGCG). Ta krajši proces oksidacije je mimogrede tudi razlog, da je zeleni čaj „zelen“ - njegovi listi so manj izpostavljeni kisiku, zato ne počrnijo in nekatere rastlinske spojine ostanejo nedotaknjene.
Visoka vsebnost EGCG v zelenem čaju je razlog, da se ga je začelo uporabljati kot zdravilno sredstvo: EGCG dokazano zavira rast rakavih celic, zmanjšuje tveganje za Alzheimerjevo bolezen, izboljšuje vzdržljivost, ščiti jetra in imunski sistem ter preprečuje poškodbe zaradi bakterij in virusov. „Zeleni čaj naravno spodbuja aktivacijo imunskega sistema in pospešuje presnovo,“ potrjujejo strokovnjaki.
Prednosti črnega čaja
Tudi črni čaj ima svoje posebne polifenole. Imenujejo se teaflavini in nastanejo med procesom oksidacije. Imajo številne enake antioksidativne lastnosti kot polifenoli v zelenem čaju in dokazano spodbujajo razgradnjo maščob, izboljšujejo zdravje kosti, zmanjšujejo oksidativni stres ter koristijo srčno-žilnemu sistemu.
„Črni čaj lahko deluje kot odlično dopolnilo za zniževanje ravni holesterola in zaščito jeter, poleg številnih drugih funkcij,“ pravijo strokovnjaki. Poleg tega črni čaj pogosto vsebuje višjo koncentracijo L-teanina, ki „pospešuje krvni obtok ter sposobnost koncentracije in budnosti“.
Kateri čaj je boljši, črni ali zeleni?
Z nobenim od njiju ne morete zgrešiti: oba imata dokazane koristi. Dokler niste občutljivi na kofein, se ne obremenjujete s sladili in ne pijete čaja prepozno čez dan, sta tako zeleni kot črni čaj lahko zdrav dodatek k vašemu življenjskemu slogu. Ne pozabite le na uravnoteženo prehrano, ki vključuje veliko sadja in zelenjave, pitje velike količine vode ter dajanje prednosti spancu, gibanju in duševnemu zdravju.
Preberite več na Elle.si
Novo na Metroplay: "Ljudje v življenju potrebujemo več mehkobe" | Tereza Poljanič