Kako ostati v formi po 50. letu?

15. 2. 2024
Deli
Kako ostati v formi po 50. letu? (foto: Instagram Sofia Vergara (Posnetek zaslona))
Instagram Sofia Vergara (Posnetek zaslona)

Se vam zdi s staranjem vedno težje obdržati dobro formo? Imamo nekaj nasvetov, s katerimi bo lažje uživati v aktivnostih. 

S staranjem nekatere stvari postajajo vedno boljše: napredujete v karieri in si naberete veliko izkušenj, ob sebi imate prave prijatelje in osebe, s katerimi ste doživeli veliko lepega, postanete modrejši, sprejemate vedno boljše odločitve, finančno ste stabilni ... Na žalost pa dobra forma in kondicija nista na tem spisku, če sami ne poskrbite za to. Poglejte, kako si lahko vse skupaj olajšate. 

S staranjem telo počasi začne slabeti, funkcije pešajo in potrebnih je kar nekaj prilagoditev. To je povsem naraven proces in sčasoma se bomo postarali vsi, a obstaja sekundarno staranje. Zato se je nesmiselno primerjati z vrstniki, saj obstaja veliko dejavnikov, ki lahko npr. staranje pospešijo, to je stres, prekomerno sedenje, slaba prehrana ... Zato lahko nekdo pri svojih 50. ali 60. letih izgleda veliko bolje kot nekdo drug. Vse je odvisno od življenjskih odločitev in s staranjem so te vedno pomembnejše. 

Preverite še: 

Če je za nekom kopica slabših odločitev glede življenjskega stila, na plan hitro pridejo zdravstvena stanja, ki jih pripisujemo starostnikom: osteoporoza, artritis, težave s srcem in ožiljem, nekatere mentalne bolezni, ki jih lahko v določeni meri preprečimo ... Ni prepozno, če že danes začnete razmišljati, kako želite preživeti svojo starost: brezskrbno, ali z več boleznimi, težavami z mobilnostjo in spominom? 

Kako lahko po 50. letu ostanete v dobri formi? 

Do 50. leta odrasla oseba izgubi približno 10 % mišične mase, z vsakim desetletjem pa dodatnih 15 %. Dobra novica je, da lahko na to vplivate s prehrano in redno vadbo ter se izognete marsikateri težavi. Pri gibanju je ključnega pomena to, da najdete aktivnosti, ki vas krepijo, motivirajo in v katerih uživate, saj se boste tako vračali k njim. 

Tu je nekaj idej, ki jih vključite v načrtovanje svojih aktivnosti: 

  • Sobno kolo naj ne bo več nabiralec prahu in obešalnik za vaša oblačila. Sedaj naj bo vaš najboljši prijatelj, ki bo poskrbel za kardio aktivnosti, s katerimi boste gradili na kondiciji. Začnite počasi in v zmernem tempu, potem pa dodajajte naklon in težavnost, podaljšajte čas, da boste ustrezno prilagajali vadbo. Ne pretiravajte, da ne staknete poškodb že ob prvem podvigu. 
  • Ne pozabite na trening za moč. Ker z vsakim desetletjem izgubite določen procent mišic, je ta še kako pomemben, saj vas bo čim dlje ohranjal mobilne, vas obvaroval pred poškodbami in vam zagotovil brezskrbno starost. In ne skrbite, ne rabite oditi na fitnes in poprijeti za najtežje uteži. Prosite osebnega trenerja, da vam pokaže nekaj vaj z lastno težo in določi, kakšna teža je primerna za vas. 
  • Vsak dan se vsaj malo gibajte. Četudi boste imeli na urniku redne termine za vadbo, to ni dovolj, da ohranite dobro formo. Gibanje boste morali vključiti v svoj vsak dan in obstaja mnogo načinov, kako lahko to storite. Odpravite se na kakšen sprehod ali na pohod na bližnji hrib, kolesarite, udeležite se skupnih aktivnosti s prijatelji ...

Ne vam torej treba odteči maratona ali osvojiti Triglava, je pa priporočljivo, da ostanete aktivni skozi celo življenje in se ne oprimete razloga, da ste prestari za gibanje. Prav tako ne odnehajte, ker se starate: če se trenutno dobro počutite ob izvajanju vseh aktivnosti, jih izvajajte še naprej. Če je poskrbljeno za varnost, se nimate česa bati. 

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek