8 prednosti jutranje vadbe, ki jih morate poznati

18. 11. 2023
Deli
Zakaj je jutranja vadba tako zelo koristna za vaše telo? (foto: Profimedia)
Profimedia

V katerem delu dneva telovadite? Preverite, zakaj je jutranja vadba tako dobra izbira.

Ne skrbite, ne silimo vas v večje spremembe. Če vam vadba ob trenutnih urah ustreza, nadaljujte v svojem tempu. Vsi, ki se lovite z urnikom in vam pogosto zmanjka časa, pa dajte vsaj eno priložnost temu delu dneva. In preden rečete NE, naj vam predstavimo vse prednosti. 😉

Vsaj enkrat bi morali preizkusiti jutranjo vadbo, čeprav se vam še tako upira. In imamo dobre razloge, zakaj: 

Manj distrakcij

Ko se prebudite, še niste na sredini vašega seznama dnevnih opravil, nimate zadolžitev, niste sredi telefonskih pogovorov ... Kar pomeni, da se boste k vadbi spravili z manj distrakcij in jo manj verjetno izpustili. Če jutranja vadba postane rutina, se boste z zaprtimi očmi sprehodili do skodelice kave in potem do kopalnice, kjer se boste preoblekli v športna oblačila. 

Boljše odločitve glede prehrane čez dan

Ker boste že zjutraj naredili nekaj dobrega zase, ne boste hoteli vsega skupaj pokvariti z zajtrkom iz pekarne. Če bo že zajtrk zdrav, zakaj ne bi nečesa vzeli še za prigrizek v službi? Doma pa lahko pripravite kosila delno vnaprej, da jih boste po koncu službe le dopolnili in imeli domač zdrav obrok. 

Zelo verjetno je, da bo jutranja vadba postavila smernice za naprej, zaradi česar se boste tudi prehranjevali bolj zdravo. 

Boljša pripravljenost

V pripravljenosti vas drži hormon kortizol, ki mu pravimo tudi stresni hormon. Vendar so z njim težave le, kadar ga je v telesu preveč ali premalo. Z redno vadbo boste stres pridno sproščali, raven hormona pa bo v dopoldanskem času ravno prava, da boste pripravljeni na vse izzive. Lažje se boste osredotočili na delo, imeli boste več energije in več zagona. 

Nič več utrujenosti

Jutranja utrujenost bo preteklost, ko boste začeli telovaditi, pa tudi čez dan boste kmalu ugotovili, da imate veliko več energije. Med vadbo kisik in hranljive snovi "tečejo" po telesu, tudi do srca in pljuč. To izboljša delovanje srčno-žilnega sistema in izboljša vzdržljivost. 

Telo in možgani bodo bolj prebujeni in morda ne bo potrebna niti popoldanska skodelica kave. 

Dobro razpoloženje

Med gibanjem telo začne proizvajati več endorfinov (hormonov sreče) in vas odvrne od anksioznih ter depresivnih misli, če jih imate. Posledica je dobra volja, prevetrene in lahke misli, sproščenost. Jutranja vadba je eden od načinov, kako lahko vsak dan začnete pozitivno, predvsem takrat, ko veste, da vas čaka kar nekaj stvari in kakšen stresen dogodek. 

Nadzor nad apetitom

Če težko brzdate svoj apetit, je lahko rešitev jutranja vadba. Športne aktivnosti že tako ali tako pomagajo pri nadziranju sitosti in lakote, s tem ko zmanjšajo raven grelina (hormon, ki telesu sporoča, da ste lačni). Opazujte svoje porcije čez dan, potem ko boste nekaj časa telovadili zjutraj. So kaj manjše? No, kljub vsemu si po gibanju privoščite obilen in hranljiv zajtrk. 

Več gibanja čez dan

Gibanje se ne bo končalo zjutraj. Raziskava iz leta 2012 je pokazala, da so prostovoljci, ki so telovadili zjutraj, pokazali zanimanje za aktivnosti tudi čez dan. Če si torej želite aktivnejšega življenjskega sloga, začnite z vadbo v jutranjih urah. 

Kvalitetnejši spanec

Vadba bo poskrbela za hormonsko ravnovesje, kar pomeni boljše prehranske odločitve in tudi boljši spanec. Lažje boste ohranili rutino in v posteljo vsak dan odhajali ob isti uri ter se zares naspali. Ker boste prijetno utrujeni, boste zaspali veliko hitreje in spali z manj prekinitvami. 

Za začetek preizkusite 15-minutno jutranjo jogo, za katero ne potrebujete nobenih pripomočkov:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?