Verjetno ste katerega od znakov že opazili, posebno poleti. Prisluhnite telesu in naslednjič prenehajte z gibanjem!
Kolikokrat tedensko telovadite? Tudi če ste odgovorili z enkrat, morate poznati spodnje znake in biti nanje pozorni. Zgodijo se lahko vsakomur, in če ne ukrepate, se lahko stopnjujejo.
Ste že opazili spodnje znake med vadbo?
Posebno v poletnih mesecih se velikokrat zgodi, da čez dan pijemo premalo. In ko je na vrsti fizični napor (vadba), telo izgubi še več tekočine, kar privede do dehidracije. Ste vedeli, da ste v resnici že dehidrirani, ko začutite žejo? Če se torej prebudite povsem dehidrirani in zjutraj ne veste, kako bi pogasili svojo žejo, je to že prvi znak, da čez dan pijete premalo.
Med vadbo pa bodite pozorni na naslednje znake:
Glavobol
Vas je med vadbo kdaj začela boleti glava? Takrat se ustavite in naredite nekaj požirkov vode. Če glavobol ne preneha, z vadbo zaključite.
Dehidracija lahko povzroči krčenje možganskih celic, zato vas boli glava. Preden posežete po kakšnem protibolečinskem sredstvu, spijte nekaj vode in počakajte. Mogoče bo glavobol minil sam od sebe.
Ne gre vam tako dobro, kot običajno
Ko začnete telovaditi, boste opazili, da niste tako učinkoviti kot običajno. Lahko gre za utrujenost, vročino ali dehidracijo. Kot poročajo pri Medicine & Science in Sports & Exercise dehidracija vpliva na osredotočenost, koordinacijo in gibanje.
Če čutite, da vam ne gre tako dobro, ali da se ne počutite povsem vredu, vadbo tisti dan izpustite. Ne boste si naredili nobene škode, naslednjič pa poskrbite za hidracijo že čez dan.
Temen urin
Hiter test hidracije lahko naredite kar pred vadbo. Pojdite na stranišče in preverite, ali je vaš urin temne barve. Ko ste dehidrirani, ledvice poskušajo ponovno absorbirati vodo v telo, posledica pa je temen urin z malo tekočine.
Že lažja vadba je naporna
Ste se utrudili že med ogrevanjem ali na začetku vaše vadbe, ko imate še dovolj moči? Zaradi izgube volumna tekočine, se spremeni koncentracija volumna krvi. To pomeni, da mora srce delati veliko močneje, da mišicam dostavi kisik in hranljive snovi, ki jih potrebujejo za delovanje.
Vi boste to občutili kot pospešen srčni utrip že med lažjo vadbo ali na začetku, ko običajno nimate težav z zadihanostjo in izčrpanostjo. Gre za pomanjkanje tekočine v krvnem obtoku.
Imate krče
Pomanjkanje tekočine vpliva na marsikateri proces v telesu, tudi na koncentracijo elektrolitov, ki se zmanjša. Med njimi sta natrij in kalij, ki sta odgovorna za krčenje mišic.
Kadar je ravnovesje elektrolitov porušeno, se mišice krčijo, kar vi občutite kot mišični krč. Če vas med vadbo presenetijo krči, od nje ne boste imeli prav dosti, zato je bolje, da imate dan za okrevanje in veliko pijete.
Čutite veliko utrujenost
Že ob blažji dehidraciji se lahko počutite izčrpano in si namesto vadbe zaželite popoldanskega počitka. Z dehidracijo se zviša temperatura trupa, kar vpliva na možgane in povzroči utrujenost.
Ker je povečana tudi obremenitev srčno-žilnega sistema, ob poslabšani dehidraciji srce slabše dovaja kisik do pomembnih organov in mišic, zato ste utrujeni.
Prisluhnite aktivni podkastu!
Prehranska strokovnjakinja opozarja: "Slovenci imamo slab odnos do hrane"