Koliko v resnici zmore vaše telo?

26. 2. 2016
Deli
Koliko v resnici zmore vaše telo? (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Naše telo ima zelo velike zaloge energije, a kljub temu se rado zgodi, da začnejo pojemati že po nekaj minutnem intenzivnem treningu. Vsaj tako se zdi.

Iz sebe poskušamo iztisniti še zadnje kapljice moči, na koncu pa se predamo, ker naše telo enostavno ne zmore več.

V resnici se za tem skrivajo čisto preprosti psihološki dejavniki. Tako namreč skušajo možgani obvarovati telo pred poškodbami. Preden telesu čisto zares zmanjka energije, možgani sprožijo občutek bolečine in telesu sporočajo naj se ustavi.

Tistim, ki ste se kdajkoli ukvarjali s plavanjem ali kolesarjenjem, je zagotovo znan pekoč občutek v mišicah, ki vas prisili, da se ustavite. Ta pekoč občutek v mišicah je rezultat kopičenja mlečne kisline. Dosegli ste torej točko, pri kateri telo kisline ne zmore več dovolj hitro odplakovati in takrat je pametno, da le upočasnite tempo.

Pravzaprav se dogaja pri vseh vrstah aktivnosti. Na vse pretege se trudite, da bi naredili še zadnji počep, a ko se spustite dol, tam tudi obstanete. Pri teku postanejo noge težke, vse bolj se zapletajo in na koncu občutek, da vam je stopala nekdo privezal na tla. Ustavite se.

Tokrat možgani telesu sporočajo, da je začelo zmanjkovati glikogena, osnovnega mišičnega goriva, ki pa ni edini vir energije! Na voljo vam je vsak gram maščobe v telesu.

Nekaj praktičnih nasvetov

Čeprav se možgani na vse pretege trudijo, da bi vas ustavili, lahko telo v resnici prisilite k težjim, hitrejšim in daljšim treningom. To seveda ni enostavno, ker nista dovolj samo moč volje in miselnost 'mislim, da zmorem', po drugi strani pa ta misija spet ni tako nemogoča, da ne bi uspela vsakomur.

  • Ko vam začno pojemati moči pri teku, poiščite tekača, ki je v bližini in naj vam bo tek za njim izziv. Tako boste nekaj zadnjih kilometrov s svojimi mislimi osredotočeni na tempo in boste pozabili na boleče mišice.
  • Na vsake toliko odtecite tudi daljšo progo kot jo odtečete sicer, ker tako telo naučite učinkovitejšega teka in boljšega izkoristka energijskih zalog.
  • Če vam je zmanjkalo goriva, ko ste v fitnesu na kolesu, stopite s kolesa in naredite nekaj enostavnih intervalnih tekov.
  • Intervalna oblika treninga je odlična tudi, ko vas zaobjame pekoč občutek v mišicah, zaradi kopičenja mlečne kisline, saj z njo to "mlečno točko" prestavite na višjo raven.
  • Lahko pa si pomagate tudi tako, da tempo enostavno upočasnite in trening nadaljujete bolj sproščeno. Na ta način se bo sproščalo manj mlečne kisline, poleg tega pa sproščene mišice omogočajo bolj polne gibe. Če ugotovite, da se še vedno preveč silite, se skušajte še bolj osredotočiti na sproščanje mišic. To lahko počnete tudi doma ali v službi za mizo: noge napnite in jih počasi sprostite. Tako se boste naučili nadzirati svoje mišice.

Intervalni teki

Četverček

Z vso močjo pretecite štiri dolžine košarkarskega igrišča. Vas cilj naj bo, da pretečete razdaljo v manj kot 24 sekundah. Počivajte 40 sekund, nato vajo ponovite 8- do 12-krat.

Sedemnajstica

Sedemnajstkrat tecite od ene stranice igrišča do druge. Izziv je v spremembi smeri. Tek poskusite končati v eni minuti, nato počivajte dve minuti. Vajo ponovite 2- do 5-krat.

Samomor

Govorimo o vaji, pri kateri začnete tek izpod koša proti črti za proste mete in nazaj, nato do črte za tri točke in nazaj, zatem do sredine igrišča in nazaj in tako dalje. Če vam uspe vse skupaj preteči, ste si zaslužili minuto počitka, nakar lahko vajo ponovite 6- do 8-krat.

Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"