Ne iščite izgovorov!

7. 10. 2013
Deli
Ne iščite izgovorov!  (foto: Shutterstock.com)
Shutterstock.com

Tudi vas vztrajnost hitro mine in se sprašujete, kako nekaterim uspe redno telesno vadbo vključiti v vsakdan? No, naredili smo seznam najpogostejših izgovorov in rešitev za vsakega.

Seveda nismo pozabili na tiste, ki so večinoma resnični in pri katerih je res najbolje, da vadbo za določen čas opustite - poškodba, bolezen, izčrpanost.

Poškodba zahteva počitek, kajti le tako se bo poškodovano tkivo ustrezno zacelilo. Če se vas loteva bolezen, se je treba za nekaj časa telesno zaustaviti in prihraniti energijo, da se telo uspešno spopade z virusi ali bakterijami.

Počitek je tako pomemben kot trening in prav pretreniranost je zelo pogost razlog za stagnacijo, poleg tega je telo dovzetno za poškodbe.

Pred seboj imate seznam tistih manj opravičljivih izgovorov.

1. Draga članarina

Pomislite, koliko bi vas stalo, če bi si fitnes 'zgradili' doma. Pa še začetna navdušenost bi vas minila kmalu po tem, ko bi bilo vse na red za akcijo.

Glede cene se skušajte dogovoriti in izkoristite ugodnosti, ki jih ponuja večina fitnes centrov. Še vedno prevelik zalogaj? Odrecite se samo enemu "kofetkanju" na dan in tako privarčujte za članarino. 

Seveda lahko v poletnih mesecih še vedno izkoristite čudovito vreme in se na rekreacijo odpravite v naravo.

2. Nimam časa

Poskušajte združiti prijetno s koristnim. Namesto ležanja pred televizorjem, si privoščite sprehod.

Če ste na potovanju (osebnem ali službeno) preverite ali hotel, v katerem bivate, premore fitnes dvorano. Morda ponujajo tudi kakšno drugo športno aktivnost, ki vam bo pisana na kožo.

3. Na vadbo se težko odpravim sam/a

Fitnes je lahko odličen kraj za nova poznanstva, predvsem pa boste tam srečali veliko somišljenikov. Ne skrbite, ne boste sami.

Če se težko odpravite od doma, bo morda pomagala ta rešitev - na vadbo se odpravite takoj po službi. In nikar ne krivite drugih, ker se vam ni ljubilo.

4. Danes sem popolnoma brez energije

Kakšna je vaša prehrana? Pijete dovolj tekočine? Ali po treningu privoščite svojemu telesu počitek?

Najprej prehrana. Jejte kakovostno hrano in poskrbite za ustrezno razmerje hidratov, beljakovin in maščob. Po treningu pa si obvezno privoščite počitek. Telo potrebuje za popolno regenarcijo približno 72 ur.

Če vas vadba dolgočasi in je to razlog, da se težko odpravite, spremenite sistem, zamenjajte kombinacije, dodajte novo vajo, enkrat na teden naredite vadbo za celotno telo... Skratka, razbijte rutino.

5. Pri vadbi se pojavijo bolečine

Lahko je več razlogov. Morda vajo izvajate napačno, lahko, da ste si zadali previsok cilj in si naložili preveliko breme, pretiravate pri ponovitvah...

Za nekaj časa se izogibajte vaji, ki povzroča bolečino in poiščite alternativo zanjo. Obremenitve povečujte postopoma.

6. Že nekaj časa obiskujem fitnes, rezultatov pa ni

Vztrajnost, vztrajnost in vztrajnost. Čez noč ne bo šlo. Vedeti pa morate, da je vsaka športna aktivnost dobra naložba v vaše zdravje. Ko pričnete s treningi opravite ustrezne meritve in jih nato redno ponavljate.

Napredek lahko zavirajo tudi neustrezna dieta, stres, nespečnost ali še kateri drug dejavnik.

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?