Veste, na kaj morate biti pozorni pri vadbi po 40. letu?

28. 8. 2023
Deli
Veste, na kaj morate biti pozorni pri vadbi po 40. letu? (foto: Profimedia)
Profimedia

Pri 40. letih še vedno lahko počnete vse športne aktivnosti, vendar morate pri tem bolje poznati svoje telo in mu prisluhniti. Veste, na kaj morate biti pozorni? 

Ko upihnete svojo 40. svečko na torti, boste na telesu opazili nekaj sprememb. Mogoče se je pojavila kakšna guba, morate bolj paziti pri prehrani, ali pa vaši rezultati pri športu niso takšni kot v vaših dvajsetih letih. Če boste pri vadbi poslušali sebe, boste še vedno lahko izvajali vse aktivnosti, kot do sedaj. 

Na kaj morate paziti pri vadbi, če ste stari 40. let ali več? 

Redno gibanje je nujno, če želite poskrbeti za zdravje in ostati fit v vseh obdobjih svojega življenja. Ne delajte spodnjih napak, da bo vaša vadba zares uspešna: 

Premalo počitka

Že res, da potrebujete vadbo in da se z njo lahko izognete marsikateri zdravstveni težavi, vendar ne pretiravajte. Če opazite, da je določena vadba za vas prenaporna, ali da je ne morete izvajati tako dolgo in tako intenznivno, jo prilagodite. Predvsem pa ne telovadite čisto vsak dan, saj telo potrebuje tudi čas za počitek. Saj veste: intenzivnejša kot je vadba, več počitka potrebujete. 

Vadbi za moč se izogibate

S staranjem počasi upada mišična masa, proces pa se začne že po 30. letu. To pomeni, da imamo vedno manj moči in večje tveganje za poškodbe. Če se boste zanašali samo na kardio vadbo, boste opažali slabše rezultate pri aktivnostih, telo pa bo vedno manj močno in v formi. 

Na svoj urnik dodajte vadbo za moč in s tem utrdite kosti ter povečajte njihovo gostoto, izboljšajte delovanje sklepov in poskrbite, da boste lahko boljši v svojih priljubljenih aktivnostih. 

Ne delate vaj za gibljivost

Že po več urnem sedenju so sklepi manj gibljivi in veste, da se ob določenih gibih počutite nelagodno, ali jih sploh ne morete narediti. Če ne izvajate vaj za gibljivost, se bo vaše območje gibanja zmanjšalo, sklepi bodo "zategnjeni", poveča se tveganje za neravnovesje mišične mase ...

Če želite tudi kasneje ostati aktivni in imeti čim manj omejitev, boste morali začeti izvajati tudi vaje za gibljivost. 

Takoj k vadbi

Se takoj zaženete v svojo vadbo, ne da bi se prej ogreli, niti nimate časa na koncu za nekaj vaj za ohlajanje? S tem precej povečate tveganje za poškodbe, saj so mišice še neogrete in zato manj prožne. Ignoriranje vaj za ohlajanje pa bo pustilo pekoče in "zategnjene" mišice še dolgo po vadbi. Naj bo gibanje varno: namenite nekaj minut pred in po vadbi raztezanju in ogrevanju/ohlajanju. 

Ne gledate na pravilno izvedbo

Pa saj je važno samo to, da tečete, hodite, ali se ukvarjate s športom, kajne? Tudi če je kakšen gib nepravilen, boste še vedno zase naredili nekaj dobrega? Ne ravno. 

Če npr. redno tečete, vendar pri tem niste pozorni na pravilno držo in postavljanje nog, bodo trpeli sklepi, obstaja večja možnost za poškodbo, ne boste tako hitri, kot bi lahko bili, lahko imate mišiče krče ... Karkoli počnete, je ključno, da prve korake naredite v prisotnosti trenerja in se naučite pravilne tehnike. 

Greste naprej, ko bi se morali ustaviti

Telo z leti ni več tako zmogljivo, močno in gibljivo. Kljub redni vadbi, ne boste vedno zmogli vsega, kar bi hoteli. Zato se ne bi smeli gnati naprej, ko začutite bolečino, ali ste preutrujeni, da bi pravilno naredili še nekaj dodatnih ponovitev. Prisluhniti morate telesu, ki vam bo dalo vedeti, natanko koliko zmorete in kje so vaše meje. To ne pomeni, da ne morete živeti kvalitetnega življenja - le prilagodite svoje aktivnosti. 

Vir: Health shots
Morda vas bo zanimal tudi ta pogovor, ki ga vodi Borut Pahor:

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?