Vseh šest junakov akcije je postopoma spremenilo svoje prehranjevalne navade, kar je skupaj z treningom prineslo še boljše rezultate.
Za zajtrk ponavadi nič, včasih sok ali kola in sladica, za malico velik sendvič z veliko majoneze in drugih dodatkov. Če je čas, za kosilo, ko pridem iz službe, veliko pečenega krompirja, košček mesa in sladica, včasih mogoče tudi solata. Zvečer pa krof ali sendvič, če sem lačen. Kadar gremo zvečer ven, obvezno pivo ali nekaj kozarcev vina in zatem en ali dva hamburgerja. Ali pa gremo na pico in nato spat. Če moram veliko razmišljati, pojem kar veliko čokolado ali pa kupček piškotov - to mi res pomaga. " Tako je odgovoril bodoči član, ko je prišel v fitnes, na vprašanje, kakšne so njegove prehranjevalne navade. Seveda si želi preoblikovati telo, tako kot večina drugih, ki se prehranjujejo podob-no kot on.
Kako se prehranjujemo?
Večina ljudi se zelo slabo prehranjuje do poznih popoldanskih ur, ko imajo nekoliko več časa. Takrat začnejo jesti prevelike in časovno nerazporejene obroke vse do poznih večernih ur. Seveda so med njimi tudi nekateri, ki so pri izbiri živil zelo natančni ali pa včasih že kar pretiravajo z določeno vrsto hrane, tako da je to že prej škodljivo kot koristno, drugi pa se prehranjujejo še slabše, kakor je opisano zgoraj.
Slabe prehranjevalne navade
Kakšni so razlogi za to? Iz dneva v dan imamo vedno manj časa, razne obveznosti - služba, šola in še kaj - nas tako obremenjujejo, da se ne zmoremo več pravilno prehranjevati. Nekateri preprosto pozabijo dati kak košček jedi v usta in takrat, ko se želodec že močno oglaša, mu privoščijo veliko količino ponavadi nezdrave hrane. Drugi imajo nekoliko več časa in si utrgajo trenutek za hitro prehrano. In mnogo je takšnih, ki ne vedo, kako bi reševali tovrstne težave, ali pa so veliki ljubitelji kuhanja, zato si z veseljem privoščijo ogromne količine najbolj priljubljenih hranil - seveda ponavadi ob najmanj zaželenih urah, torej zvečer ali ponoči. Takšne in podobne težave so imeli tudi naši varovanci, zato smo jim svetovali, kako naj se prehranjujejo, da bodo dosegli zastavljene cilje. Pomagali smo jim sestaviti jedilnik, več o tem pa preberite na naslednji strani.
“Kuhinja tekmovalcev”
Njihova največja težava je bila neorganizirana prehrana, ki je bila tudi nezdrava. Poleg tega so ponavadi zaužili oziroma popili preveč ali premalo hranil ter časovno nepravilno razporejeno. Poprej so imeli tri obroke, zadnji je bil ponavadi največji, zdaj pa se prehranjujejo od petkrat do sedemkrat na dan. Obroki so razporejeni na približno tri ure in so količinsko omejeni v skladu s potrebami posameznika. Tako so v njihovih jedilnikih ogljikovi hidrati, beljakovine in tudi maščobe, vendar samo ne-katere.
Njihov dan se ponavadi začne z ovsenimi kosmiči ali drugimi podobnimi izdelki, zmešanimi z nemastnimi mlečnimi proizvodi, ter nadaljuje z obroki, ki so obogateni z:
Beljakovinami.
Te pomagajo pri ohranjanju oziroma povečanju mišične mase in sodelujejo pri drugih pomembnih funkcijah v telesu. Vsebujejo jih: pusti mesni izdelki (puranji, piščančji, konjski, zajčji, ribji), jajčni beljak, nemastni mlečni izdelki (skuta, jogurt, sir) in sojini izdelki.
Ogljikovimi hidrati.
Dajejo jim energijo za trening in druge fizične aktivnosti. Priporočljive so velike količine zelenjave, kak sadež in hranila z nizkim glikemičnim indeksom.
Maščobami.
Predvsem iz oljčnega in lanenega olja. Količine jedi na krožniku so odvisne od posameznika in njegovega cilja. Tako kot pri treningu smo naše junake tudi pri hrani v grobem razdelili v skupine po dva, saj imajo različne cilje. V tej številki podrob-neje predstavljamo Miha in Jožeta, ki sta se odločila izgubiti odvečne kilograme.
Izgubljanje kilogramov
Fanta, ki s treningom in pravilno prehrano izgubljata telesno maščobo v telesu, sta prav pri prehrani naredila največji preskok. Sprva smo bili prav pri njiju v dvomih, saj se zavedamo, da nekdo, ki poje zelo veliko, težko nenadoma zaužije manj hrane, ki je povrhu manj okusna od tiste, ki si jo je privoščil poprej. Zato smo jima že na samem začetku svetovali, naj postopoma začneta opuščati posamezne razvade, denimo sladkarije, hitro prehrano in nezdrave pijače. Ta trenutek ju lahko samo pohvalimo, saj se prehranjujeta in trenirata točno tako, kakor smo jima svetovali. To dokazujejo tudi rezultati. V njuna jedilnika smo uvrstili nekoliko več beljakovin, kot sta jih bila navajena zaužiti, ter manj ogljikovih hidratov (samo sestavljene) in maščob.
Povečali smo tudi vnos vode. Predvsem smo jima omejili dnevno količino zaužitih kalorij, delež posamezne sestavine pa iz tedna v teden spreminjamo glede na cilje in trenutne rezultate. Od dodatkov k športni prehrani trenutno zaradi odličnih rezultatov zaužijeta samo visokobeljakovinski napitek takoj po treningu, pozneje pa bosta pol ure pred treningom zaužila tudi l-karnitin (za hitrejšo izgubo maščobe). Kako se prehranjujeta, kako poteka njun dan - trening služba, trening in še kaj - preberite levo in desno. V naslednjih številkah pa vam bomo poročali tudi o dnevnem ritmu preostalih udeležencev.
Tomaž Kucler
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?