Kaj se zgodi z vašim telesom, če ste premalo telesno aktivni?

28. 11. 2023
Deli
Kaj se zgodi z vašim telesom, če ste premalo telesno aktivni? (foto: Profimedia)
Profimedia

Nihče ne reče, da je lahko. Trikrat na teden oditi v fitnes in vaditi. Vendar se splača. Ne le da postanejo vaša stegna veliko bolj napeta, tudi maščobe okoli trebuha je manj, pod rokami izginejo tiste bingljajoče maščobne blazinice. 

Kdor se redno ukvarja s športom, naredi veliko dobrega za svoje telo. Kaj pa se zgodi, če ste premalo aktivni?

Preberite še: Kaj se zgodi, če pozimi nehate telovaditi?

1. Napadi volčje lakote

Kdor je telesno dejaven, želi zdravo in uravnoteženo prehrano. Temu rečemo transferni učinek. Takšni ljudje se zavedajo, da morajo telesno dejavnost podpreti tudi s prehrano. Tisti pa, ki vadijo zelo malo ali nič, si želijo burgerje, ocvrt krompirček in pico. Jasno, saj nimajo nobenega cilja, ki bi ga želeli doseči.

2. Slabše spanje

Redno ukvarjanje s športom poveča potrebo po spanju. Telo je po vadbi utrujeno. Poleg tega več spanca poskrbi, da ste tudi čez dan v boljši kondiciji in bolj spočiti.

3. Brez sape

Brez rednega ukvarjanja s športom vaše telo ne more dobro absorbirati kisika, ki ga vdihujete. Verjetno se počutite, kot da ne dobite dovolj zraka, če morate preteči tri nadstropja. Če se boste redno ukvarjali s športom, bo vaše telo lahko bolje transportiralo kisik iz pljuč do srca in tako tudi do možganov.

4. Počasnejša presnova

Starejši smo, počasnejša je presnova. Več ste telesno dejavni, boljša je. Redna vadba pospeši presnovo in poleg tega pokuri kar precej kalorij tudi v mirujočem stanju. Če malo vadite, so mišice manjše in šibkejše, narašča pa maščobni del.

5. Hitrejše poškodbe

Če ne vadite redno, so vaša moč, mobilnost in gibljivost precej omejene. Če pa se redno ukvarjate s kardiovadbo in delate vaje z utežmi, telesu ne priskrbite le optične moči, temveč tudi zmanjšate možnost poškodb.

6. Stres in obupanost

Študije so pokazale, da redna vadba zelo dobro deluje proti stresu in depresijam. Vadba je kot terapija z antidepresivi. Šport poleg tega pomaga tudi pri slabi volji: priporočamo boksanje in tako se boste znebili prav vse slabe volje.

7. Šibkost kosti

Mnogo žensk stavi na kardiotrening. Jasno, pomaga pri hujšanju in je dober za srce. Toda predvsem trening z utežmi pomaga pri lomljivih kosteh. Lahek trening z utežmi namreč krepi kosti. Nanj bi morale staviti predvsem ženske, saj so štirikrat pogosteje kot moški podvržene osteoporozi.

Preberite še: Kateri treningi so najbolj primerni za starejše in zakaj je gibanje ključno za vaše zdravje?

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?