Veste, kako in zakaj poklicati 112?
Številka 112 pomeni klic v sili in velja za vse evropske države. Torej gre za dogovorjeno in skupno številko, na katero kličemo brezplačno. Pri tipkanju številke v telefon in mobilnik ne potrebujemo uporabljati dodatnih omrežnih številk. V določenih državah Evrope poleg omenjene številke lahko uporabljamo še druge, nacionalne številke za klice v sili. Klicni centri, ki sprejemamo klice v sili, so skorajda povsod usposobljeni tudi za klice v tujih jezikih.
Če se znajdete na kraju nesreče, ne smete nikoli z ničemer odlašati in morate takoj storiti vse, kar je v vaši moči. Pri nesrečah je najpomembnejši dejavnik čas, zato je dobro, da kar se da hitro pokličete tudi številko 112.
Ker je v nadaljevanju je ključnega pomena, kaj boste povedali, ko boste opravljali klic v sili, si v nadaljevanju preberite vrsti red vprašanj, na katere morate ob klicu v sili nujno odgovoriti. Preberite si tudi, kdaj poklicati na 112 in kako se lahko najbolje odzovete, če ste prisotni v nesreči.
Kaj morate povedati, ko kličete na 112?
Ko boste opravljali klic v sili, morate po vrstnem redu odgovarjati na naslednja vprašanja:
- Kdo kliče?
- Kaj točno se je zgodilo?
- Kje se je zgodilo?
- Kdaj se je zgodilo?
- Koliko je ponesrečencev in kdo so?
- Kakšne so njihove poškodbe?
- Kakšne so okoliščine nesreče?
- Kakšno pomoč potrebujejo ponesrečenci?
- Čisto na koncu telefonskega pogovora povemo še telefonsko številko. To bo povsem olajšalo zadevo, v primeru če bi prišlo do kakršnih koli motenj oziroma prekinitve telefonske zveze.
Kdaj morate nujno poklicati na 112?
Klic v sili je nujno potreben, če opazite, da:
- se nujno potrebuje medicinska pomoč, pomoč gasilcev ali veterinarjev, pomoč gorskih jamarjev in drugih reševalcev in pomoč policije.
- gori, izteka nevarna snov, se onesnažuje pitna voda ali drugi vodni viri, če grozi zemeljski ali snežni plaz, če so pretrgane električne ali telefonske povezave.
- so razmere takšne, da ogrožajo nevarnost in zdravje živih bitij.
- ob nesreči ali naravni ujmi potrebujete informacije o preskrbi s pitno vodo, elektriko, plinom, o razmerah in stanju snežne odeje v visokogorju ter podobno.
Kako se morate obnašati, če ste udeleženi v kakršni koli nesreči?
- Ohranite mirno kri in trezno glavo, ker boste na ta način najbolje pomagali drugim in sebi.
- Najprej morate poskrbeti zase, nato pomagajte še drugim.
- Pomoč poiščite pri najbližjih, sosedih, prijateljih, znancih, očividcih.
- Če situacije ne zmorete obvladati sami in potrebujete pomoč, pokličite 112.
- Če zmorete in ste tega vajeni, do prihoda reševalcev na mesto nesreče nudite prvo pomoč.