Strokovnjakinji razkrivata: "Če bi v odnosih uporabljali to veščino, bi lahko vsako razmerje rešili pred katastrofo"

26. 11. 2023
Deli
Aktivno poslušanje lahko reši marsikateri odnos pred večjimi težavami in celo morebitnim razhodom. (foto: Profimedia)
Profimedia

Odnosi so največji poligon učenja v življenju, ki nas trenirajo tako na družinskih in prijateljskih ravneh, kot v partnerskem odnosu.

Uspešna psihologinja, Dr. Jessica Griffin, in seksologinja, Dr. Pepper Schwartz že več kot 50 let preučujeta dejavnik, ki prispevajo k uspešnim odnosom. Pri delu s pari ugotavljata, da ne glede na druge dejavnike, večina odnosov propade zaradi slabe komunikacije. Obstaja pa močno orodje, ki ga učita, ter se lahko uporablja tako v partnerskih odnosih, kot tudi v odnosih z družino, sodelavci in prijatelji.

Aktivno poslušanje lahko reši par pred razhodom

Reflektivno in aktivno poslušanje je najpomembnejša veščina, ki jo pri svojem delu uporabljajo terapevti, odlično pa se obnese tudi v odnosih. Še več, strokovnjakinji trdita, da reflektivno poslušanje lahko pomaga rešiti vsak odnos pred kakršnimi koli težavami.

Eden izmed ciljev tovrstnega poslušanja ni rešiti problem za drugo osebo, temveč ji ponuditi prostor, da se počuti slišano in razumljeno. Če je poslušanje pravilno izvedeno, bi moral biti notranji občutek osebe miren, saj se po takšnem pogovoru počuti razumljeno. Cilj aktivne komunikacije je, da čutimo, da je naše mnenje spoštovano in posledično lahko bolje sodelujemo pri razreševanju majhnih težav, še preden le-te ekshalirajo v večje.

Pri izvajanju aktivnega poslušanja upoštevajte naslednje korake:

1. Poiščite miren prostor, kjer se oba počutita lagodno in mirno.

Med pogovorom se s partnerjem glejta v oči in da lažje upoštevata drug drugega, naj ima vsak, ki govori, v roki nek predmet, ki ga nato izmenjata, ko pride do besede drugi.  

2. Pogovor pričnite s frazami kot so:

»Pomagaj mi razumeti...« ali »Želim te razumeti,« da podate namero, da želite poslušati drugo stran, dokler ne zaključi.  

3. Partnerju dovolite, da govori, brez, da pogovor prekinjate.

Pozorno se osredotočite na pogovor in vzdržujte očesni stik, dokler ne konča.   4. Med pogovorom ne zavijajte z očmi, ne vzdihujte in kažite močnih reakcij.

Ne pozabite, da želite razumeti perspektivo druge osebe.

5. Parafrazirajte, kar pravi druga oseba.

»Slišim, da praviš...«  

6. Upoštevajte partnerjeva čustva.

»Zveni, kot da se zaradi tega počutiš...«  

7. Preverite, če ste pravilno razumeli.

»Ali sem to prav razumel-a?«  

8. Zahvalite se partnerju za delitev.

Povejte mu, da cenite, da je izrazil svojo plat zgodbe.    

9. Izrazite opravičilo, če ste kako prispevali k problemu.

»Žal mi je, da si se tako počutil-a. To ni bil moj namen.«  

10. Ukvarjajte se s problemom.

Ko se partner počuti razumljenega, se lahko skupaj lotita problema z miselnostjo, da partner ni vaš sovražnik, temveč želita oba premostiti skupno težavo.

En samcat pogovor ne bo spremenil vsega, še zlasti ne naenkrat, toda pri tem upoštevajte doslednost. Prav tako se lahko opolnomočeni z različnimi orodji lažje soočimo s težavami in razumemo drug drugega, kar konec koncev okrepi odnose. 

Vir: cnbc.com

Morda bi vas zanimal tudi podkast s Karin Velikonja

Strokovnjakinja na področju obrazne vadbe pojasnjuje, zakaj pride do podočnjakov in zabuhlosti obraza, kaj se zgodi, če uporabljamo botoks, kako okrepiti mišice obraza ter še veliko več.