Vaše telo hrepeni po času v naravi. Ustrezite mu vsaj na proste dneve, če med tednom nimate časa zaviti v gozd ali na bližnji hrib. Se boste danes kam odpravili?
Sedaj tudi odgovor glede mrzlega vremena odpade - večkrat se odpravite v naravo! In ne govorimo le o gibanju, pač pa tudi o drugih dobrih posledicah narave. Veste na primer, kako vpliva na možgane? Povemo vam v nadaljevanju.
Če le imate čas, na urnik vključite čas v naravi. Tudi za 20 ali 30 minut se vam splača odpraviti, če vam delovni dnevi dopuščajo le toliko časa. Na proste dni pa skušajte opraviti zunaj vadbo, ali se odpravite na kakšen izlet, srečanje s prijatelji ...
In preden gremo na razloge, zakaj bi se bilo dobro večkrat odpraviti v gozd, na hrib, do reke ali čez travnik, poglejmo še, zakaj bi lahko tudi vadbo prestavili iz telovadnice na prosto. Prvi razlog je očiten, z vadbo v naravi boste privarčevali nekaj denarja, saj imate brezplačen vstop. Telovadnica je lahko zelo hrupna in polna ljudi, kar nekaterim ljudem povzroča stres in nelagodje. Narava pa je običajno bolj mirna in manj stresna okolica, kar lahko pomaga zmanjšati občutek tesnobe in izboljšati počutje.
Zakaj bi se torej morali odpraviti v naravo že danes?
Narava ima veliko dobrodejnih učinkov, tako na telo, kot na um:
- Pomirja: Narava ima pomirjujoč učinek na nas. Številne raziskave so pokazale, da čas, preživet v naravi, zmanjšuje stres in tesnobo ter izboljšuje počutje.
- Povečuje fizično zdravje: Narava je odličen kraj za telesno aktivnost. Hoja, tek, kolesarjenje in druge dejavnosti v naravi lahko izboljšajo srčno-žilno zdravje, okrepijo mišice in zmanjšajo tveganje za bolezni, kot so debelost, sladkorna bolezen in visok krvni tlak.
- Izboljšuje duševno zdravje: Narava lahko pomaga pri premagovanju duševnih težav, kot so depresija in tesnoba. Raziskave kažejo, da ima čas, preživet v naravi, pozitiven učinek na razpoloženje, samopodobo in samozavest.
- Spodbuja ustvarjalnost: Narava lahko spodbudi našo ustvarjalnost in inovativnost. Sprehod v naravi, opazovanje rastlin in živali ter odkrivanje novih krajev lahko navdihnejo nove ideje in rešitve.
- Omogoča povezovanje z drugimi: Narava je tudi kraj, kjer se lahko povežemo z drugimi. Skupne dejavnosti v naravi, kot so kampiranje, pohodništvo ali morski ribolov, lahko pripomorejo k kreiranju skupnih spominov in odnosov.
Še bolj zanimivo je, kako narava vpliva na možgane. Ravno na zelo stresen in dolg dan bi morali še na sprehod, čeprav se vam ne ljubi, saj boste imeli mnogo koristi:
- Narava zmanjšuje stres: Narava ima pomirjujoč učinek na možgane in lahko pomaga zmanjšati raven stresnih hormonov, kot je kortizol. To lahko izboljša počutje in zmanjša občutke tesnobe.
- Lažje se boste osredotočili: Sprehodi v naravi lahko izboljšajo koncentracijo in produktivnost ter zmanjšajo utrujenost.
- Boljše razpoloženje: Narava lahko spodbuja občutke sreče in zadovoljstva. Čas, preživet v naravi, lahko poveča raven dopamina v možganih, ki je povezan z občutki ugodja in nagrade.
- Narava zmanjšuje depresijo: Preživljanje časa v naravi lahko pomaga pri zmanjševanju simptomov depresije in izboljšanju razpoloženja. Sprehodi v naravi pomagajo pri lajšanju simptomov depresije in zmanjšanju tveganja za ponovitve.
- Boljši spomin in zmožnost učenja: Narava lahko izboljša spomin in učenje. Že samo opazovanje narave izboljša sposobnost osredotočanja, kar lahko poveča sposobnost učenja in pomnenja informacij.
Tu je še nekaj idej za izlet, ki jih lahko uporabite že danes:
- Na Veliko planino v zimsko pravljico ali na ogled žafranov
- V sotesko Predaselj in do izvira Kamniške Bistrice
- Ideja za izlet (tudi na deževen dan): Treking skozi tri jame
- Sproščanje v naravi ob Belopeških jezerih
- Obiščite čarobno smaragdno jezero v bližini Kranjske Gore
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?