Kolikokrat tedensko si vzamete čas za sprehod po gozdu ali travniku, preživljanju časa ob reki, jezeru, ali v nekem zelenem kotičku blizu vašega doma? Povedali vam bomo, zakaj bi morali to večkrat storiti.
Poletje je pred vrati in sončno, toplo vreme nas vabi, da več časa začnemo preživljati zunaj. Če se pozimi počutite utesnjeno, ker večino časa preživljate za štirimi stenami, izkoristite svetlejše in toplejše dni za dihanje svežega zraka in uživanja v zelenem!
Zakaj bi morali poleti več časa preživeti v naravi?
Ne rabite iskati pragozda ali potovati kam daleč, saj v naši majhni deželici najdete veliko zelenih oaz, kjer si lahko napolnite baterije, se sprostite in dovolite, da narava začne delovati na vas.
Takšne posledice lahko narava pusti na zdravju:
Čas za polnjenje in sproščanje stresa
Nismo naprave, vendar tudi mi potrebujemo čas, da si "napolnimo baterije" kot sami radi rečemo. Kaj to pomeni? Da občasno potrebujete sprostitev od vseh nalog, službe, opravkov, skrbi za druge. Čas samo zase, ali čas s prijatelji, ko boste razmišljali o čem prijetnem, dihali svež zrak in sprostili stres, ki se je nakopičil v vas. Velika prednost je, če vse to naredite nekje v naravi oziroma vašem zelenem kotičku. To vam omogoči, da se izognite vsakdanjim stresorjem kot so elektronske naprave, interakcije z ljudmi, ki vas spravljajo v stres in podobno.
Kadar dlje časa ne sproščate stresa, je telo nenehno v stanju pripravljenosti. To pomeni, da delujejo le nujne funkcije v telesu. Neskončno ne morete vzdrževati takšnega stanja, zato na koncu pregorite. Z rednimi sprehodi v naravo se to ne bo zgodilo.
Skrb za fizično zdravje
Zaradi sedečega načina življenja telo precej trpi, kar začne sporočati z bolečinami v spodnjem delu hrbta, slabši drži, z oslabljenimi mišicami ... Pomembno je, da preprečite vse zdravstvene težave, ki bi bile posledice neaktivnosti tako, da ste dovolj aktivni. Pohvalno, da obiskujete tisto vodeno vadbo enkrat ali dvakrat tedensko, vendar ni dovolj. S tem naredite veliko za svoje telo, ga okrepite in skrbite za gibljivost, še več fizične aktivnosti pa lahko dosežete z rednimi odhodi v naravo.
Zadajte si kakšne cilje, npr. koliko morate prehoditi, ali se povzpnite v hrib, morda počasi tecite ... Lahko izvedete tudi vadbo kar na travniku.
Preverite še:
- Mnogi ga obožujejo: sok zamenjajte s tem napitkom in izgubili boste 73.000 kalorij na leto
- Ta živila vsebujejo veliko kalija (in zakaj ga nujno potrebujete)
Za kreativnost in koncentracijo
V raziskavi, objavljeni v Journal of Environmental Psychology, so raziskovalci odkrili, da so bili prostovoljci, ki so redno zahajali v naravo, kreativnejši in so bolje reševali probleme kot tisti, ki so več časa preživljali v mestu. Kaj to pomeni za vas? Da lahko s sprehodi v naravo lažje rešite določene miselne probleme, ali se domislite idej za nov projekt, ki ga morate predstaviti. Že sprehod po parku naj bi pozitivno vplival na del možganov, ki je zadolžen za koncentracijo. Naj vam ne bo škoda minut za preživljanje časa zunaj, posebno v stresnih situacijah in kadar ste pred pomembnimi odločitvami ali imate veliko dela in morate ostati osredotočeni.
Živite v trenutku
V dnevu imate na tisoče skrbi, ki zajemajo velik del vaših možganov in zaradi katerih se miselno zadržujete v preteklosti in prihodnosti. Kaj pa sedanjost? V to vas prisili hoja po soncu, posedanje na klopi v parku, gledanje zelene barve ... Ko bo vsega preveč, ko boste spet imeli tisti stresni sestanek preko Zooma, ali se bo zdelo, da ne zmorete ... Stopite ven na balkon ali teraso. Ja, že to lahko pomaga, da za trenutek zaživite v sedanjosti. Zazrite se v zelenje in prisluhnite zvokom. Povonjajte cvetje ali sveže pokošeno travo, če imate to na dosegu roke. Opazujte ptice, ki se zadržujejo v grmu.
Počasi vas bo stres zapuščal, misli bodo lažje in problemi bodo postali obvladljivejši. Če imate več časa, se odpravite ven in si zagotovite še boljše rezultate.
Kako boste lažje našli čas za naravo?
Vemo, imate natrpan urnik, pa vse mogoče obveznosti v prostem času ... Zato je tu nekaj idej, kako lahko več časa preživite zunaj v naravi.
Lahko se odpravite ven že takoj zjutraj in izpolnite svoj cilj. Čez dan imate verjetno bolj malo časa zase, zato si ga vzemite zjutraj. Naj vaša nova rutina postane npr. to, da eno postajo prej izstopite z avtobusa in se sprehodite čez park do službe. Ali stopite pred hišo ali na balkon in se izpostavite naravni svetlobi. To bo pomagalo pri prebujanju, vas napolnilo z energijo in poskrbelo, da dan začnete sveži.
Raziščite svojo okolico. Bi se lahko na delo odpravili s kolesom, po kakšni poti, ki ne vodi čisto ob glavni cesti? Ali pa imate čez dan pol ure časa, da se odpravite ven, vendar ne veste, kam? Dobro je, da poznate svojo okolico in takoj, ko pride priložnost, izkoristite trenutek in se odpravite na katero od lokacij blizu doma. Kadar ste prosti cel dan, pa izberite tudi kakšen daljši izlet.
Kar se da prestavite ven. Če imate hišo, bo to lažje izvedljivo, saj lahko zunaj tudi jeste in počnete marsikaj drugega. Tudi če živite v stanovanju, lahko lep del dneva preživite zunaj: ven prestavite sestanke, ki se jih udeležite preko telefona, zunaj posedajte s prijatelji, na balkonu organzirajte vaše delovno mesto za delo od doma ...
Hodite. Kadar je le mogoče, izberite hojo in nabirajte korake. Vožnja prihrani čas in določene razdalje so prevelike, da bi hodile, a kadar le lahko, izberite, da se na pot odpravite peš. To bo dobro delo hrbtenici, mišicam zadnjice in nog ter celemu telesu. Tudi umu in pljučom, ki bodo lahko zadihala svež zrak.
- Preberite si še: Ruski doktor razkriva: če želite zdravo srce, vsak dan naredite to (vzame vam le 5 minut)
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec