Ste v dilemi, če se je sploh vredno lotiti gibanja, ker ste že prešli svoja 30. leta in menite, da bo to le obremenitev telesa? Poglejmo, kako začeti.
Gibanje bi vedno moralo biti del vašega dneva, ne glede na leta. Aktivnosti morate prilagoditi svoji starosti in zdravju, nikoli pa jih ne bi smeli popolnoma zanemariti. Vendar vemo, da je to v resničnem življenju včasih težko izvedljivo. Nekateri ustvarijo družino, drugi gradijo kariero, tretji se s športom po šoli niso več srečali - razlog niti ni pomemben. Kar šteje, je to, da najdete motivacijo in začnete, pa naj bo po 30. letu, po 40. ali kasneje. Ja, tudi pri 60 letih lahko začnete z redno vadbo!
Kako se začeti gibati, ko postajamo starejši in moramo bolj paziti na zdravje?
Gibanje je vsekakor priporočljivo, vendar je pomembno, kako začnete, ko telo potrebuje več časa za celjenje in okrevanje kot nekoč. Zato bodite previdni in se po potrebi posvetujte z zdravnikom, če menite, da bi kakšno zdravstveno stanje lahko omejilo gibanje.
Ko to uredite, pa imamo za vas nekaj nasvetov:
Merite svoje dosežke
Že na začetku se odločite, kako boste merili napredek pri vadbi, korake in ostalo, kar boste počeli. To vam bo pomagalo ohraniti motivacijo, saj takoj ne boste videli rezultatov, lahko pa beležite vsako aktivnost in delate kljukice, kar vam bo dalo vedeti, da ste na pravi poti.
Na svojem telefonu pobrskajte za brezplačnimi aplikacijami, ki merijo korake, razdaljo in ostale športne aktivnosti. Če si želite za začetek kaj kupiti, pa investirajte v športno uro, ki jo nosite med vadbami in zazna še kaj več od aplikacije na telefonu.
Če si raje pišete, lahko vodite dnevnik vadb, ali si zapisujete na koledar in črtate dneve, ko telovadite.
Morda vas zanimajo tud naslednje vsebine:
- Kaj se v telesu zgodi, če greste obroku na 15 minutni sprehod?
- 7 starostnikov nam je zaupalo, kaj bi o staranju povedali mlajšemu sebi
- Kdo vse bi moral vsak dan uživati granatno jabolko? To živilo je v tem letnem času nepogrešljivo, za 4 skupine ljudi pa celo ključno
Pojdite v počasnem tempu
Odično, da imate veliko motivacijo in bi se kar takoj radi lotili priprav na maraton ali kakšnega HIIT treninga, vendar počasi. Če nimate ideje, kaj vam ustreza, se vsaj na začetku posvetujte s trenerjem, ki bo pripravil program in vas usmeril na pravo pot do cilja. Lahko preverite tudi skupinske vodene vadbe v vaši bližini, ali sami naredite načrt vadb.
Vaše aktivnosti naj se vedno začnejo z vajami za ogrevanje, na koncu pa si vzemite nekaj časa za ohlajanje, da se bo utrip lahko vrnil na normalno raven. In ne zastavite si več, kot trenutno zmorete. Sčasoma boste lahko povečali težo uteži, razdaljo pri teku ali število ponovitev, za začetek pa ne pretiravajte.
Potrebujete različne oblike vadbe
Če boste preizkusili različne oblike vadbe, boste ugotovili, da v nekaterih bolj uživate kot v drugih. A vseeno potrebujete različne vrste vadbe, da boste gradili tako na vzdržljivosti, kot na moči in ravnotežju. Z bogato rutino boste dlje časa ohranjali gibanje v svojih dnevih, opazili pa boste tudi, da napredujete pri svojih aktivnostih, ker npr. redno izvajate vaje za moč ali ravnotežje.
Ne pozabite, da je lahko vadba tudi daljši sprehod, hitra hoja, kolesarjenje po opravkih in ostale stvari, ki jih lahko mimogrede vključite v svoj dan.
Ne pozabite na "gorivo"
Ker bo gibanje postalo del vašega dneva, morate nekaj prilagoditev narediti tudi v prehrani. Če se boste gibali, prehrana pa bo ostala nespremenjena, cilja morda ne boste dosegli, ali se boste do njega premikali po polžje. Kaj torej narediti?
Preglejte kuhinjske omarice in jih "očistite". Police založite s sadjem in zelenjavo (vedno lahko pojeste še več obojega), oreščki in kakšnimi zdravimi prigrizki. Organizirajte se tako, da boste hrano lahko večinoma pripravljali doma. Tako bodo obroki bolj hranljivi in zdravi.
Kam ste prišli?
1-krat mesečno preglejte, koliko vadb ste naredili in ali še vedno delate vse, da bi dosegli svoj cilj. Presodite, ali imate npr. preveč ali premalo dni za počitek, ali bi morali dodati kakšno vrsto vadbe, ali vam določena aktivnost ni všeč in bi jo radi zamenjali ... Z rednim pregledovanjem svojih potreb pri gibanju, boste poskrbeli, da upoštevate svoje telo in to, kar potrebuje.
Bonus video: Aktivni podkast s Karin Velikonja
Strokovnjakinja na področju obrazne vadbe pojasnjuje, zakaj pride do podočnjakov in zabuhlosti obraza, kaj se zgodi, če uporabljamo botoks, kako okrepiti mišice obraza ter še veliko več.
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec