Zakaj s starostjo prihaja do več prebavnih težav in kako si pomagati?

1. 12. 2023
Deli
S starostjo pogosto prihaja do več neželenih prebavnih težave. (foto: Profimedia)
Profimedia

S starostjo prihaja do več težav s prebavo in občutljivostjo želodca. Razlog se med drugim nahaja tudi s spremembo telesa, ki se zgodi z leti.   

Med najpogostejšimi simptomi prebavnih težav so: zgaga, napenjanje, bolečine v trebuhu in spremembe v odvajanju blata (zaprtje, driska ali kombinacija obojega). Prebavne težave so večplastnega izvora, saj se vzrok ne nahaja le na enem področju, temveč je navadno posledica več dejavnikov, ki so povezani z navadami, življenjskim slogom in staranjem.  

»Prebavne težave se lahko pojavijo v kateri koli starosti in lahko s staranjem postanejo pogostejše,« pravi dr. Sara Attalla, ameriška gastroenterologinja pri Inspira Health v New Jerseyju.  

Proces staranja in vpliv na prebavo

V procesu staranja lahko živci in mišice v prebavnem traktu začnejo odpovedovati. Posledice se opazijo v počasnejši prebavi.  

Prav tako gibanje v požiralniku in mišicah, ki sodelujejo pri požiranju morda niso tako učinkovite, kar lahko vodi do tega, da se želodčna vsebina prične vračati navzgor ali pa počasnejša gibljivost želodca povzroči, da se tisto, kar ste pojedli, zadrži in povzroči prebavne motnje.

Zmanjšana proizvodnja prostaglandinov, ki igra pomembno vlogo pri izločanju želodčne kisline pomeni tudi zmanjšanje zaščitne sluznice želodca, posledica pa so lahko razjede in gastritis.

Svoje k različnim prebavnim težavam doprinesejo tudi različna kronična zdravstvena stanja, ki se pojavijo s staranjem. Med njimi so artritis, kardiovaskularne in presnovne bolezni. Mnoga od njih povzročijo omejitev gibanja, posledica pomanjkanja gibanja pa je počasnejše črevesje.   

Za zdravljenje se za nameček pogosto uporabljajo zdravila proti bolečinam, (kot sta aspirin in ibuprofen, ki imajo neželene učinke kot so zaprtje, slabost, driska in bolečine v želodcu.  

Kako si lahko pomagate?

Bolje prežvečite hrano

Ni iz trte zvito, da se boljša prebava prične v ustih. Rezanje hrane na manjše kose in žvečenje vsaj 15 do 20-krat na grižljaj lahko pomaga ublažiti zaplete, povezane s težavnim požiranjem.

Stimulirajte slino

Ker se nastanek sline s staranjem zmanjšuje, ima tudi to lahko vpliv na žvečenje in požiranje. Pri tem igra vlogo tudi jemanje enega ali več zdravil na dan, ki pripomorejo k suhosti v ustih. Srkanje vode med grižljaji se je izkazalo za koristno, če med obroki težavo predstavljajo suha usta.

Več rastlinske prehrane in vlaknin v prehrani

Najboljši način za optimizacijo prebave je uživanje čim manj predelane hrane in hrane s čim več rastlinskega izvora. Poleg optimalnega ohranjanja črevesnega mikrobioma, je rastlinska prehrana tudi najboljši način za  povečanje vnosa vlaknin, ki so potrebne za redno odvajanje. Prav tako dodajte vlaknine v prehrano, saj pozitivno vplivajo na prebavo.

Poskrbite za zadostno količino vode

Hidracija je ključna za preprečevanje zaprtja, ki je pomembno, če pričnete povečevati vlaknine v prehrani. Bodite pozorni, da tekom dneva popijete dovolj vode, saj med drugim prenaša vitamine, minerale in beljakovine do organov v telesu ter pomaga pri prebavi.  

Bodite aktivni

Prav tako je lahko zelo koristno za prebavo zadostno gibanje. Po obroku je priporočljivo gibanje, na primer hoja 15 minut po kosilu, saj s tem aktivirate želodec in pospešite prebavni proces.  

Zadosten spanec

Pomanjkanje spanca lahko negativno vpliva na črevesje in posledično tudi na imunski sistem. Med spanjem se dogajajo številni regenerativni procesi telesa, zato je priporočljivo vsaj sedem do 9 ur spanja na noč. 

Jemanje zdravil naj bo v skladu s priporočili

»Vsako zdravilo ima stranske učinke na prebavila – tudi tista, ki so predpisana za bolezni prebavil. Jemanje zdravil točno tako, kot je predpisano, zmanjša tveganje za neželene učinke,« pravi dr. Pritesh Mutha, izredni profesor McGovern na UTHealth Houston. Zdravniki opozarjajo, da zdravil ne smete jemati na prazen želodec. Prav tako se ob kakršnih koli neželenih učinkih posvetujte s svojim zdravnikom.   

Vir: n1info.hr

Morda bi vas zanimal tudi podkast s Karin Velikonja

Strokovnjakinja na področju obrazne vadbe pojasnjuje, zakaj pride do podočnjakov in zabuhlosti obraza, kaj se zgodi, če uporabljamo botoks, kako okrepiti mišice obraza ter še veliko več.

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek