Tako je izgledal krožnik imunologa, ki je živel 108 let: večkrat tedensko je jedel ribe, nikoli pa ni ...

17. 1. 2025
Deli
Tako je izgledal krožnik imunologa, ki je živel 108 let: večkrat tedensko je jedel ribe, nikoli pa ni ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Njegov jedilnik je bil pester in uravnotežen, nikoli pa ni počel te stvari.

Britanski imunolog dr. William Frankland je živel 108 let zdravega in uspešnega življenja. Njegov um je bil bistar, telo pa čilo. Za seboj je pustil 70 let neverjetnega dela, v katerem je odprl novo ero razumevanja in zdravljenja alergijskih bolezni. V sodelovanju z eminentnim alergologom Arthurjem Soferjem je bil Frankland pionir pri ustvarjanju antihistaminikov, ki so revolucionirali zdravljenje alergij.

Ne spreglejte:

William Frankland
Profimedia

Franklandova znanstvena dejavnost ni bila omejena na alergologijo. Dal je pomemben prispevek k razvoju imunoloških serumov in cepiv, ki so igrala ključno vlogo v boju proti različnim boleznim. Zahvaljujoč njegovemu prizadevanju so bili preprečeni mnogi smrtni primeri in izboljšana kakovost življenja ogromnega števila pacientov.

"Svež zrak, fizično delo in preprosta hrana – to je tisto, kar gradi močno telo od malih nog," je trdil William Frankland.

Skrivnosti dolgoživosti Williama Franklanda

Frankland se je strogo držal načel sredozemske prehrane, ki je prepoznana kot ena najkoristnejših za zdravje in dolgoživost. Tukaj je, kaj je jedel: "Olivno olje je glavni steber v moji prehrani," je govoril dr. Frankland. Dnevno je zaužil 2-3 žlice ekstra deviškega olivnega olja. Olje je bogato z mononenasičenimi maščobami in antioksidanti, še posebej polifenoli, ki imajo protivnetni učinek.

Riba in morski sadeži

Doktor William je jedel mastne ribe 2-3 krat na teden. Njegove najljubše vrste:

  • Losos: Bogat z omega-3 maščobnimi kislinami, ki podpirajo zdravje srca in možganov.
  • Sardine: Ne samo, da vsebujejo omega-3, temveč tudi kalcij za močne kosti.
  • Skuša: Vir vitamina D, pomembnega za imunost.
  • Inčuni: Bogati s selenom, ki podpira funkcijo ščitnice. 

Zelenjava in sadje

Frankland je zaužil vsaj 5 porcij pisane zelenjave in sadja na dan. "Trudim se, da moja miza izgleda kot mavrica," se je šalil. Primer: Temnozeleno listnato zelenje (špinača, ohrovt): bogato s folno kislino in antioksidanti. Svetlo oranžna zelenjava (korenje, buča): vsebuje beta-karoten za zdrave oči in kožo. Jagodičevje (borovnice, maline): bogato z antocianini, ki podpirajo kognitivne funkcije. Citrusi: vir vitamina C in flavonoidov. 

Izdelki iz celih zrn

Frankland je jedel kruh iz celih zrn, rjavi riž in ovseno kašo. "Vlaknine so hrana za našo mikrobioto," je govoril. Cela zrna so tudi bogata z vitamini B in minerali.

Oreščki in semena

Frankland je vsak dan pojedel pest orehov. Orehi vsebujejo omega-3 in antioksidante. Mandlji so bogati z vitaminom E in magnezijem. Laneno seme je odličen vir lignanov, ki imajo protirakave lastnosti.

In še nekaj načel dobre prehrane

"Nikoli se ne prenajedam," je govoril Frankland. Prakticiral je japonski koncept, ki vključuje polnjenje želodca do 80%. Frankland si je privoščil 1-2 kozarca rdečega vina na teden. "Resveratrol v rdečem vinu je lahko koristen, vendar samo v zmernih količinah," opaža. Znanstvenik je jedel vsak dan ob istem času, kar pomaga pri ohranjanju stabilne ravni sladkorja v krvi in pravilnega cirkadijskega ritma.

Fizična aktivnost: "Gibanje je življenje," je govoril Frenkland. Njegov režim je vključeval vsakodnevne sprehode na svežem zraku (najmanj 30 minut), lahke vaje za moč za vzdrževanje mišične mase in vrtnarjenje, ki združuje fizično aktivnost in stik z naravo.

Mentalna aktivnost: Frenkland je vsak dan posvetil določen čas temu – branju znanstvenih časopisov, reševanju križank in sudokujev, diskutiranju o znanstvenih teorijah s kolegi.

Upravljanje stresa: "Stres je glavni sovražnik dolgoživosti," je govoril Frankland. Njegove tehnike upravljanja stresa so vključevale: Meditacijo (15 minut na dan). Globoko dihanje. Reden zdrav spanec (7-8 ur na noč). 7. Družbeni angažma: Frankland je vzdrževal tesne vezi z družino in prijatelji. "Družbene veze so enako pomembne za zdravje kot dobra prehrana," pravi.

Stalno učenje: "Nikoli se ne nehaj učiti," svetuje Frenkland. Nadaljeval je s študijem novih področij znanosti in celo obvladal sodobne tehnologije.

Pozitiven odnos: "Optimizem in smisel za humor sta najboljša vitamina," se je smejal Frankland. Trudil se je najti radost v vsakem dnevu in se ni zadrževal pri negativnem. William Frankland je poudarjal, da skrivnost dolgoživosti ne leži v enem faktorju, temveč v celovitem pristopu k zdravju. "Zdrava prehrana, aktiven način življenja, intelektualna stimulacija in pozitiven odnos so ključ do dolgega in srečnega življenja," je zaključil.

Preberite več na Govori.se

V priljubljeni zelenjavi potrdili prisotnost nevarnega pesticida: če jo imate doma, jo vrnite na mesto nakupa

Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven