Prehrana je eden izmed pomembnih dejavnikov zdravega in dolgega življenja, pri čemer poseben zgled predstavljajo starejše generacije Italijanov.
Italija je med drugim poznana po tem, da na Sardiniji, enem izmed petih krajev na svetu, kjer se lahko pohvalijo z največ stoletniki, živi ena izmed najstarejših populacij na svetu.
Poleg Sardinije, veliko število stoletnikov živi tudi v Molochiu, drugem delu Italije, kjer je odraščal Valter Longo, doktor znanosti, profesor gerontologije in direktor Inštituta za dolgoživost na Univerzi Južne Kalifornije. V svojem preučevanju in raziskavah prehrane stoletnikov, se je posvetil učenju, kako se lahko ljudje dobro starajo.
Ne spreglejte:
- V tem je skrivnost najbolj zdrave solate: redno uživanje podaljšuje življenje
- Na grškem otoku, kjer je največ 100-letnikov, redno uživajo ta živila
V težnji po dolgoživosti ni važno le kaj jemo, temveč tudi čemu se izogibamo
V intervjuju za The New York Times je razkril, da pri doseganju čim bolj vitalnega in dolgega življenja, ni važno le kaj jemo, temveč tudi česa se pri prehrani izogibamo. Glavne usmeritve glede prehranjevanja, ki pripomorejo k dolgoživosti, razkrivamo v nadaljevanju.
Živila, ki naj bodo na jedilniku čim bolj poredko
Najprej je dr. Longo izpostavil pomen sredozemske prehrane, ki pa danes ni tako množično razširjen kot v preteklosti, saj se jih večina mlajših generacij Italijanov ne drži več.
»V Italiji se skoraj nihče več ne odloči za sredozemsko prehrano,« je dejal. Namesto te vrste prehrane, se na jedilnikih številnih Italijanov znajdejo predvsem suhomesnati izdelki, plasti lazanje in ocvrte zelenjave, ki so po njegovem mnenju razlog za številne bolezni.
Ob tem je strokovnjak za dolgoživost še posebej zaskrbljen nad prehrano italijanskih otrok, saj ugotavlja, da se številni borijo z debelostjo. Po njegovem mnenju so predvsem škodljive jedi, ki jih imenuje pet strupenih P-jev. To so: pizza, testenine (pasta), krompir (patata), kruh (pane) in proteini iz mesa.
Skrivnost dolgega in vitalnega življenja
Skrivnost daljšega in bolj vitalnega življenja, ki jo razkriva, temelji na rastlinski prehrani in oreščkih. Poimenoval jo je 'Lite Italian'. Tovrstna dieta je sicer zelo podobna izvirni sredozemski dieti, toda v prvi vrsti je predvsem rastlinska, dvakrat na teden pa so lahko na jedilniku tudi ribe. Glavni vir beljakovin po tovrstni dieti predstavljajo stročnice, kot so čičerika, grah, fižol in podobno.
Eden izmed nasvetov za vitalnost in dolgoživost, ki jih deli italijanski strokovnjak, je tudi občasno postenje, ki celicam omogoča, da se znebijo škodljivih toksinov in se pomladijo. Sicer pa svetuje omejitev obrokov na obdobje 12 ur čez dan, ob tem pa dodaja, da se je priporočljivo tri do štiri ure pred spanjem izogibati prehranjevanju s kakršno koli hrano.
Vir: vecernji.hr
Preberite še:
- "Imam 55 let in do danes nisem vedela, da ima ribežnik tudi to uporabno funkcijo!"
- Ena noč s čebulo v nogavici dela čudeže: naravna rešitev za številne zdravstvene težave
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić