Za vas imamo 5 enodnevnih diet oz. 5 super idej za zdrav jedilnik.
Britanski znanstveniki po številnih raziskavah potrjujejo tisto, kar večina smrtnikov tako ali tako že ve in opaža tudi v resničnem življenju – ljudem s prekomerno telesno težo, ki poskušajo hujšati s pomočjo najrazličnejših diet in telovadbe, uspe izgubiti nekaj kilogramov, a se na koncu vedno vrnejo k svoji začetni preveliki teži.
Le 10 odstotkov od 12 milijonov Britancev, ki se vsako leto lotijo diete, izgubi omembe vredno število kilogramov. Večina se jih naslednje leto ponovno zredi in pristane na stari teži.
Znanstveniki so raziskavo izvedli med več kot 25 tisoč osebami. Spremljali so 5.362 moških od njihovega rojstva leta 1946 ter še 20 tisoč ljudi, ki so se rodili leta 1958. Merili so njihovo težo, krvni tlak ter spremljali njihov način življenja.
Odkrili so, da so se predstavniki obeh skupin začeli rediti leta 1980, nato pa se je njihova teža z leti le še povečevala. Moški težo pridobivajo vse življenje, medtem ko začne pri ženskah ta proces hitreje potekati po 30. letu.
Seveda pa strokovnjaki poudarjajo, da diete kljub temu niso nesmiselne, prav tako pa je zdravo tudi vsakodnevno gibanje. Želeli so le povedati, da ljudje z leti pač pridobivajo težo.
Pravijo, da so se ljudje zdravstvenih težav zaradi prekomerne telesne teže začeli zavedati šele pred približno 30, 40 leti, pred tem pa so menili, da maščobe, ki se zbirajo v telesu, ugodno vplivajo na človeško zdravje.
5 enodnevnih diet.
Dobro za organizem
Dan s krompirjem in sirotko
Krompir vsebuje več kot 24 življenjsko pomembnih vitaminov in mineralov. In ker vsebuje veliko balastnih snovi, na 'krompirjev' dan zagotovo ne boste imeli nenadnih napadov lakote.
- Zajtrk: Napitek iz pomaranče in sirotke
Zmešajte sok 1 pomaranče s 150 ml sirotke, 20 g ovsenih kosmičev in pol žličke medu.
- Kosilo: Krompir iz pečice s sirom
V aluminijasto folijo zavijte 200 g krompirja in ga 20 minut pecite na 180 stopinjah v pečici.
V vodi 10 minut kuhajte eno rdečo papriko, nato jo narežite na manjše koščke in zmešajte s paličnim mešalnikom skupaj s četrt žličke sladke paprike v prahu.
Vmešajte 100 g posnetega sira ter začinite s soljo in poprom. Vsak krompir prerežite, napolnite s sirno maso ter potresite z mlado čebulo in svežimi zelišči po želji.
- Večerja: Krompirjeva solata
Krompir dobro operemo in ga skuhamo kar v olupkih. Ko je kuhan, ga odcedimo in olupimo. Narežemo ga na rezine in ga stresemo v skledo. Prelijemo ga z oljem, kisom in 7 žlicami čiste zelenjavne juhe.
Čebulo olupimo in narežemo na tanke lističe. Dodamo jo h krompirju. Solato še solimo in popramo ter dobro premešamo. Zraven lahko pojeste nekaj žlic puste skute.
Krepi odpornost
Dan s polnozrnatim pšeničnim zdrobom
Pšenični zdrob je bogat s cinkom (ki okrepi imunski sistem), magnezijem in kalcijem, ki vpliva na porabljanje maščob.
- Zajtrk
Pojejte porcijo zdroba s sokom ene pomaranče.
- Kosilo: Zapečeni zdrob
Porcijo hladnega zdroba zmešajte z eno žlico puste skute ali mehkega sira, 2 žlicama lahkega navadnega jogurta in pol žličke medu. V sneg stepite en beljak ter ga vmešajte v maso.
Vse skupaj dajte v majhen pekač in 15 minut pecite v pečici, segreti na 180 stopinj. Poleg lahko pojeste kos sadja, najboljše mandarino ali pomarančo.
- Večerja: Zdrobova krema z malinami
Eno porcijo kuhanega zdroba zmešajte s 50 g lahkega jogurta in pol žličke medu. Na vrh dodajte 100 malin (svežih ali zamrznjenih) z žlico medu.
Aktivira metabolizem
Dan z jabolki in mlado govedino
Goveji zrezek vsebuje L-karnitin, ki vpliva na izgorevanje maščob, vitamini iz sadja pa bodo pomagali pri delovanju metabolizma in prebavi.
- Zajtrk
Svojim kosmičem (ki ne smejo biti sladkani) dodajte eno sveže narezano jabolko ter malo cimeta in pol žličke medu.
- Kosilo: Zrezek z jabolkom in karijem
Narežite mlado čebulo in eno jabolko. Goveji zrezek posolite in poprajte ter ga specite na eni žlici olivnega olja. Na isti maščobi popražite mlado čebulo, ki ji dodajte pol žličke karija, ter vse skupaj polijte s 150 ml zelenjavne juhe – kuhajte od 7 do 10 minut. Dodajte še zrezek in droben kuhan krompir.
- Večerja: Solata iz govedine in jabolk
Jabolka naribajte, mlado čebulo in steblo zelene pa narežite na drobne kolobarje. Vse skupaj zmešajte z žlico olivnega olja, sokom limone po okusu, dodajte še malo motovilca ali zelene solate ter solite in poprajte.
Majhen kos govedine narežite na zelo tanke kose in jih popecite, solite, poprajte ter dodajte solati. Zraven lahko pojeste kos polnozrnatega kruha.
Porabi veliko kalorij
Dan s perutnino
Puranje prsi vsebujejo lahko prebavljive beljakovine.
- Zajtrk: Kosmiči s sadjem
30 g ovsenih kosmičev zmešajte s svežim sadjem po želji ter 150 g lahkega navadnega jogurta.
- Kosilo: Puranje prsi z brokolijem
Na pari skuhajte 200 g brokolija, nato mu dodajte še malo paradižnika, čebulo ter žličko balzamičnega kisa za okus. Puranje prsi specite na eni žlici olja ter jih solite in poprajte. Zraven lahko pojeste kos polnozrnatega kruha.
- Večerja: Solata s puranjimi prsmi
Na kose narežite 100 g puranjih prsi, začinite jih s sojo in karijem ter popecite na žlici olivnega olja.
Dodajte še malo zelene solate, narezano breskev, mlado čebulo ter naredite polivko iz 50 g navadnega jogurta, limoninega soka, pomarančnega soka, soli in čilija. Zraven pojejte še kos polnozrnatega kruha.
Čisti organizem
Dan z rižem in mangom
Riž in mango vsebujeta veliko kalija, ki vpliva na čiščenje organizma. V telo pa boste vnesli tudi nekaj zelo pomembnega vitamina B.
- Zajtrk: Riževe ploščice
Pojejte dve riževi ploščici s pustim sirom, zraven pa popijte kozarec mleka in pojejte nekaj kosov narezanega manga.
- Kosilo: Riž z mangom
Skuhajte 80 g neoluščenega riža (polovico si prihranite za večerjo). Omako pripravite s parjenjem 100 g manga, sokom polovice pomaranče in eno žlico limoninega soka. Vse skupaj začinite z žličko čilija v prahu, karijem, soljo in žlico medu.
- Večerja: Riževa solata
Porcijo hladnega riža zmešajte s 100 g zmečkanega manga, narezano papriko, sokom polovice pomaranče ter malo olivnega olja, limoninim sokom in ščepcem čilija.
Iz Lise
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?