Ali je mogoče uživati ogljikove hidrate, ne da bi pridobili na telesni teži? Da, vendar le, če jih v obroku kombinirate s tem

7. 7. 2023
Deli
Ali je mogoče uživati ogljikove hidrate, ne da bi pridobili na telesni teži? Da, vendar le, če jih v obroku kombinirate s tem (foto: Profimedia)
Profimedia

Ogljikovih hidratov ni treba prepovedati. Vedeti morate le, v kakšnem vrstnem redu in s čim jih jesti. In to je presenetljivo enostavno.

OPOZORILO: Nikakor ne priporočamo, da se poslužujete diet, ki bi od vas zahtevale stradanje, ali kako drugače škodovale zdravju. Preden se lotite hujšanja, se posvetujte z zdravnikom in drugimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali sestaviti uravnotežen program prehrane in gibanja.   

Zdravnik in strokovnjak za prehrano pojasnita, kako jesti ogljikove hidrate, ne da bi pridobili na telesni teži. Izogibajte se tudi drugim nezaželenim učinkom, povezanim z njihovim uživanjem.

O ogljikovih hidratih in njihovi povezanosti s telesno težo je bilo že veliko povedanega. Zdaj pa se več strokovnjakov za prehrano osredotoča na zelo specifičen način njihovega uživanja, da bi se izognili nezaželenim učinkom, ki jih lahko povzroči njihova prisotnost v prehrani. Govori se o njihovem kombiniranju z drugimi hranili, zlasti z namenom nadzora glikemičnih vrhov, ki, kot opozarja francoska biokemičarka Jessie Inchauspé v svoji knjigi Glukozna revolucija, prizadenejo do 80 % prebivalstva.

Posledice viškov glukoze

Glukozni viški sami po sebi ne povzročajo povečanja telesne teže, vendar povzročajo verižno reakcijo, ki vpliva na občutek sitosti in dobrega počutja ter posledično na telesno težo. Po zaužitju hrane, ki vsebuje sladkorje ali škrob, namreč molekule glukoze krožijo po telesu, trkajo z drugimi molekulami - beljakovinami in maščobami - in jih spreminjajo (proces se imenuje glikacija), zaradi česar tkiva in organi izgubijo elastičnost in mladost. Da bi preprečilo ta mehanizem, telo sprošča inzulin, hormon, ki kri očisti odvečne glukoze in jo spremeni v maščobne zaloge. Če se inzulin sprošča prepogosto, ustvarja vnetno stanje, ki škoduje telesnemu in duševnemu zdravju.

"Ti viški in padci povzročajo občutek utrujenosti, sprožajo željo po hrani, zaradi katerih se vsaki dve uri počutimo lačni, povzročajo vnetja, staranje - in gube! -, slabo razpoloženje, hormonsko neravnovesje, ki lahko privede do neprijetnih simptomov menopavze, sindroma policističnih jajčnikov, kognitivne megle in dolgoročno do bolezni, kot sta sladkorna bolezen tipa 2 in Alzheimerjeva bolezen," pojasnjuje Inchauspé.

Avtorica se sklicuje na študijo, ki jo je izvedla skupina raziskovalcev na univerzi Yale in ki je pokazala, da po glikemičnem skoku pride do padca ravni glukoze, ki aktivira možganski center za hrepenenje in ustvari potrebo po uživanju hrane, ki nas običajno ne privlači. Inchauspé, ki je tudi lastnica računa @GlucoseGoddess na Instagramu z 2,4 milijona sledilcev, predlaga več trikov za izhod iz začaranega kroga glikemičnih skokov, eden od njih pa je, ironično, povezan z uživanjem ogljikovih hidratov.

Kako jesti ogljikove hidrate, ne da bi pridobili težo?

Strokovnjaki priporočajo uživanje ogljikovih hidratov skupaj z beljakovinami, sadjem ali maščobo, da se upočasni absorpcija glukoze.

Profimedia

Ena od idej? Na primer dodajanje šunke kruhu. Pojasnjujejo namreč, da je uživanje "golih" ogljikovih hidratov (na primer sadje na prazen želodec ali uživanje samo testenin s paradižnikom) ena od navad, ki povzročajo skoke sladkorja. Nato predlagajo več rešitev za obvladovanje porasta sladkorja v krvi:

  • Sadje jejte kot sladico s polnim želodcem, če pa ga jeste med obroki, ga obložite z oreščki in/ali jogurtom. Priporočljivo sadje so predvsem banana, mango in melona.
  • Testenine (po možnosti polnozrnate) spremljajte z zelenjavo in/ali beljakovinami. Na primer z grahom, kozicami in kokosovim mlekom
  • Lahko pa testenine nadomestite s kvinojo, ki ji dodate lososa ali avokado, feto ali teksturirano sojo.
  • Jejte polnozrnati kruh, popečen z oljčnim oljem, s paradižnikom, avokadom, jajcem, humusom, kremnim sirom ali arašidovim maslom.

Kako pomembno je začeti obroke z zelenjavo?

Ogljikove hidrate lahko izboljšamo tudi tako, da obroke začnemo z zelenjavno prvo jedjo, na primer z uživanjem solate pred obrokom. Kot pojasnjuje Inchauspé, ta praksa spodbuja nižji glikemični vrh, saj se ob prihodu zelenjave v prebavila ustvari zaščitni ščit iz vlaknin, ki zmanjša absorpcijo molekul glukoze, ki bodo vstopile v prebavni sistem med preostalim obrokom. Glede na številne študije lahko uživanje zelenjave na začetku obroka zmanjša najvišjo raven glikemije do 75 odstotkov.

Preberite še:
Tako boste (končno) lahko izkoristili sončna jutra: triki za največje zaspance
Priporočamo tudi:
Kakšna je vaša drža? To vam razkrije trik s palcem (vzel vam bo samo 3 sekunde!)

Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"