Pomarančna dieta kuri maščobe in oblikuje postavo, hkrati pa preprečuje da bi bili lačni.
Pomarančna dieta je zadnja leta zelo priljubljena, a je ne smemo zamenjevati s t.i "dieto s citrusi". Slednja vključuje stroga pravila in zagotavlja hitre rezultate, a je precej nevarna. Po drugi strani pa prava pomarančna dieta podpira vključitev pomaranč v vaše obroke čez dan in spodbuja pogostejše uživanje sadja.
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, da vsak dan pojeste nekaj sadežev, da ohranite telo zdravo in fit, zakaj ne bi torej bile zelo okusne in nasitne pomaranče?
Zakaj bi morali jesti pomaranče?
Že v starih časih so pomaranče imenovali "sadež bogov", danes pa vemo, da so bogate s hranili. 100 g pomaranče vsebuje:
- 197 kJ (47 kcal)
- 0,9 beljakovin
- 11,8 g ogljikovih hidratov
- 2,4 g vlaknin
- 0,1 g maščob (od tega 0,015 g nasičenih)
Znane so predvsem po visoki vsebnosti vitamina C, pomaranče pa vsebujejo tudi znatne količine vitaminov B1 in B9 (torej folne kisline), pa tudi karotenoide, fenole, železo, herpseridin, citronsko kislino ...
Kako pomaranča vpliva na težo?
Vsi citrusi so odličen vir rastlinskih vlaknin, medicinska platforma Healthline pa navaja, da so pomaranče še posebej bogate s topnimi vlakninami, vrsto, ki se je izkazala za učinkovito pri zniževanju ravni holesterola v krvi. Vlaknine so znane po tem, da pripomorejo k hitrejšemu izgorevanju maščob, zato so še posebej priporočljive za vse, ki imajo težave z visceralno maščobo.
Vlaknine delujejo tako, da upočasnijo absorpcijo hranilnih snovi in maščob ter prebavo hrane. Povečajo občutek sitosti, kar dodatno vodi v nizek apetit in manjšo željo po hrani – pravijo strokovnjaki. Vlaknine uravnavajo vaš vnos kalorij in zmanjšujejo odvečno maščobo na trebuhu.
Hujšanje s pomočjo pomaranč
Da bi pomaranče uporabili v procesu hujšanja, ni nujno, da jih jemo samo – in niti ni priporočljivo, saj zdravniki vztrajno trdijo, da je najboljši način, da se znebite odvečnih kilogramov, zdrava, uravnotežena in raznolika prehrana.
Kot pišejo strokovnjaki, je osnovna ideja, da pomarančo uživamo, torej da je ne zaužijemo s sokom, tudi če jo pijemo sveže iztisnjeno in brez dodanega sladkorja. Čeprav je pomarančni sok osvežilna in okusna možnost, strokovnjaki poudarjajo, da po njem ne boste tako siti kot po kakšnem sadju.
Kalorije, ki jih vnesemo s pitjem, so enake kot pri jedi in žvečenju, vendar nas ne nasitijo enako. Zato je pomembno, da imamo v mislih ne samo, kaj jemo, ampak tudi, kako se prehranjujemo, tj. kako se obnašamo pri prehrani.
Pomarančna dieta: pravila in nasveti
Kot smo že omenili, pomaranč ne jejte zgolj po naključju: slednje naj postanejo del uravnotežene prehrane.
- Pri tej dieti je zelo pomembno, da čez dan pojeste vsaj dve pomaranči. Lahko zjutraj, z zajtrkom ali kot prigrizek, sadje pa lahko začinite s cimetom ali ingverjem v prahu.
- Zajtrk. Dan začnite s porcijo ovsenih kosmičev ali kruha iz polnozrnate pšenične moke, ki ji lahko dodate mleko ali zeliščni napitek ter žlico semen. Takšen zajtrk bo odlična energijska in beljakovinska izbira.
- Kosilo in večerja. Pozneje čez dan zaužijte veliko sadja. Izberite kuhano zelenjavo, solato in juho, v pomoč pa vam bo sadje z diuretičnim učinkom, kot so kumare, zelena, artičoka, redkev in por.
- Ne pozabite dodati kakovostnega vira beljakovin, kot so ribe, jajca, pusto meso, tofu ali stročnice.
- Najboljše olje za uporabo je olivno olje.
- Izogibajte se omakam s sirom ali smetano.
- Čez dan popijte čim več vode.
- Omejite uživanje alkohola, brezalkoholnih energijskih pijač, klobas, peciva, sladkarij...
Preberite več na Elle.si
Novo na Metroplay: Vidnost in varnost v prometu: "Zgoditi se mora 'aha moment', da spremenimo svoje navade"