Če ne želite, da bo hujšanje pravi pekel, ne verjemite tem prehranskim mitom

17. 2. 2024
Deli
Če ne želite, da bo hujšanje pravi pekel, ne verjemite tem prehranskim mitom (foto: Instagram @twin_coast (Posnetek zaslona))
Instagram @twin_coast (Posnetek zaslona)

Kot da ni izguba kilogramov že sama po sebi zahtevna naloga, je tu še mnogo smernic in diet, ki pogosto ne usmerijo na pravo pot, ampak naredijo hujšanje pravi pekel. 

Hujšanja nikakor ne jemljite zlahka in ne glejte na to kot na enostaven proces, ki ga boste opravili v kakšnem mesecu ter dosegli svojo sanjsko postavo. Svetujemo vam, da se že na začetku obrnete na trenerja in kakšnega prehranskega strokovnjaka, da boste začeli v pravilni smeri in zastavili dobre cilje. Slednji naj se ne držijo samo številke na tehtnici, ampak razmislite, kaj vse boste lahko počeli, ko boste fizično v boljši formi kot trenutno. Nikakor pa ne zaupajte spodnjim nasvetom, saj niso v vsakem primeru resnični. 

Česa pri hujšanju ne bi smeli upoštevati? 

Pri hujšanju je nujno štetje kalorij

Res je, da morate v telo vnesti manj kalorij, kot jih porabite - tako boste dosegli izgubo teže. Vendar hrana niso samo kalorije in še zdaleč ne velja, da je vseeno, kaj pojeste, le da je skupno število manjše od porabe. Glavni obrok ima lahko več kalorij od npr. zavitka piškotov, a vsebuje vitamine, minerale in hranila, ki jih telo potrebuje za normalno delovanje in gibanje, ki je pri hujšanju prav tako zelo pomembno. 

Število kalorij, ki jih potrebujete, je odvisno od let, pogostosti in intenzivnosti gibanja, delovanja prebavil ... Zato ob nekaterih dnevih potrebujete večji vnos, ob drugih manjši. Ko npr. okrevate po bolezni, bi morali pojesti več, da pomagate pri ponovni vzpostavitvi imunskega sistema. Zato ni potrebe po pretiranem štetju - vsake toliko preverite, ali je vse v mejah normale in ali bi morali kakšen obrok porcijsko zmanjšati. 

Nakupiti morate izdelke z nalepko "manj maščob"

Ste se hujšanja lotili tako, da ste pokupili vse izdelke, na katerih ste našli napis "z manj maščobami"? Tako žal ne boste prišli do svojega cilja. Tudi če kupite npr. zamrznjen krompirček z manj maščob in ga doma ocvrete, bo obrok še vedno nezdrav in z majhno hranilno vrednostjo. 

Etikete "manj maščob" je potrebno z nečem nadomestiti, da je okus še vedno na mestu, zato je izdelkom dodanega več sladkorja in ojačevalcev okusov, česar vaše telo ni ravno veselo. Držite se tega, da obroke kuhate sami in skušate dobiti čim bolj naravne sestavine, npr. domačo zelenjavo. Osredotočite se na zdrave maščobe, ki jih telo potrebuje: avokado, semena, oreščki, olivno olje ...

Preverite še: 

Zajtrk je najpomembnejši obrok dneva

Pa je res? Pomembno vrednost mu pripisujemo, ker ljudi odvrača od prenajedanja kasneje v dnevu in od sladkih prigrizkov, ki ne delajo ravno usluge zdravju. Mnogi zjutraj postanejo lačni sami od sebe, zato zajtrkujejo. Takšnega ritma so vajeni že dlje časa. Če niste ravno jutranji človek in vam hrana prija šele, ko je čas za dopoldansko malico, ni s tem nič narobe. Vendar si malico pripravite že prej, da boste pojedli nekaj zdravega, npr. sadje, ovsene kosmiče, narezano zelenjavo ... Te navade ne rabite spremeniti, dokler imate nadzor nad svojo prehrano. 

Ni nujno, da jeste zajtrk, dokler obroke kuhate sami in so hranljivi.

Ni nujno, da jeste zajtrk, dokler obroke kuhate sami in so hranljivi.

Profimedia

Izključiti morate ogljikove hidrate

Precej popularno je mnenje, da se mora pri hujšanju izključiti vse ogljikove hidrate, saj naj bi se ravno zaradi tega zredili. In če vam bo na začetku to nekako šlo, se dolgoročno ne boste morali držati takšne diete. Delno drži, da morate izključiti hidrate: pekovske izdelke, sladkarije in podobno. Druga pa morate pustiti v prehrani. 

Naredite zdrave zamenjave in kupujte polnozrnati kruh in testenine, rjav riž, na jedilnik dodajte bučo, krompir, sadje in grah, ki vsebujejo dobre ogljikove hidrate. Telo jih potrebuje za vsakdanje delovanje, pa tudi za fizične podvige pri vaših vadbah. Lačni boste težko dali vse od sebe. 

Piti morate smutije

Veliko diet vsebuje takšne in drugačne smutije ter sadne napitke. Nič ni narobe s tem, da si npr. enkrat tedensko smuti pripravite za zajtrk ali malico, vendar redno uživajte tudi sadje v trdni obliki. Ko sadje procesirate (zmiksate) v sadni napitek, sicer dobite vse vitamine in minerale, ki so prisotni v živilih, izognete pa se vlakninam, ki bi jih dobili, če bi vsak sadež pojedli ločeno. Le-te omogočajo sitost za dlje časa, pomagajo pri uravnavanju krvnega sladkorja in ohranjajo normalno delovanje prebavnega sistema. 

Svoje smutije lahko izboljšate z dodajanjem zelenjave, vendar naj to ne bo nadomestilo za hranljiv obrok. Možgani bodo hrano dojemali drugače, če jo boste prežvečili. 

Novo na Metroplay: "Za vsako uro, ki jo vložimo v vadbo, dobimo nazaj 3 ure življenja" | Leon Bedrač, 2. del