Toliko grižljajev morate narediti pri vsakem obroku za uspešno hujšanje.
Zadnja leta je t.i Mayrjeva metoda, dieta, ki ji sledijo nekateri praktični nasveti, ki spodbujajo zdravo hujšanje, eno od navodil pa je tudi daljše žvečenje, vedno bolj popularna.
Pri tej metodi je predvsem priporočljivo, da se vsak grižljaj prežveči 40- do 60-krat, kar nas je spodbudilo k vprašanju, kolikokrat je res potrebno grižljaj prežvečiti, da bi ta vplival na hujšanje.
Ne spreglejte:
- Kakšne so psihološke posledice laganja za lažnivca: 5 novih znanstvenih spoznanj
- Vam primanjkuje železa? Izogibajte se TEM živilom!
- Zakaj bi tudi starejši morali več hoditi? Preverite, kakšne posledice ima hoja na telo👇
Sprašujemo se, ali ta "trik" res deluje?
Zakaj je žvečenje pomembno?
Marsikdo se ne zaveda, da se vse začne v ustih, piše portal The Wellnest. Žvečenje je prvi sistem za razgradnjo hrane v telesu, kombinacija encimov, ki jih vsebuje naša slina, skupaj z gibi žvečenja in »mletja« hrane v ustni votlini pa pomaga razbiti hrano na manjše koščke.
Takrat se že začne razgrajevati na makrohranila (maščobe, ogljikovi hidrati, beljakovine, voda), vitamine in minerale.
Od koder potuje v tanko črevo, kjer se hranila naprej absorbirajo, prebavljena hrana pa končno pride v debelo črevo, kjer se spremeni v odpadke in se pripravi na izstop iz telesa.
Kolikokrat morate prežvečiti hrano?
Običajno pravijo, da je najbolje vsak grižljaj prežvečiti 32-krat, na to idejo pa se je podal Horace Fletcher, slavni ameriški ljubitelj hrane, ki je bil zaradi te teorije znan pod vzdevkom - The Big Chewer.
Raziskava, objavljena leta 2011 v The American Journal of Clinical Nutrition, je pokazala, da so ljudje s prekomerno telesno težo veliko manj žvečili in nato manj jedli, ko so jih prosili, naj vsak grižljaj prežvečijo 40-krat. To nadalje nakazuje, da žvečenje vodi do manjšega vnosa kalorij.
Vendar pa je bila velikost vzorca te študije majhna, zato ti rezultati niso dokončni. Zanimivo je, da je raziskava, objavljena leta 2010 v The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, pokazala, da imajo ljudje, ki jedo počasneje, višjo raven hormonov sitosti.
Čeprav znanost ni dala dokončnega odgovora na vprašanje, kolikokrat natančno je treba žvečiti grižljaj, je študija oxfordskih strokovnjakov, objavljena leta 2011 v reviji Appetite, pokazala ugotovitve, ki podpirajo Fletcherjevo doktrino, da »več žvečenja na grižljaj lahko zmanjša vnos hrane. " in da je to lahko dobra strategija hujšanja.
Seveda pa je za zdravo in varno izgubo odvečne teže najpomembnejša izbira uravnotežene in raznolike prehrane, z veliko svežega sadja in zelenjave, pripomogla pa bo tudi telesna aktivnost.
Kakor koli že, ne more škoditi, če vsak grižljaj dejansko prežvečite vsaj 32-krat, kajne?
Povzeto po članku iz Glossy.rs
Preberite še: To se zgodi s telesom, če vsak dan uživate SIR
Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem