Samo večerja ob tej uri vas lahko reši odvečnih kilogramov: Znanost razkriva idealen čas za vaš zadnji obrok

14. 5. 2023
Deli
Samo večerja ob tej uri vas lahko reši odvečnih kilogramov: Znanost razkriva idealen čas za vaš zadnji obrok (foto: Profimedia)
Profimedia

Določite pravi čas vaše večerje in se poslovite od nadležnih odvečnih kilogramov, ki se že predolgo kopičijo okoli vašega pasu.

OPOZORILO: Nikakor ne priporočamo, da se poslužujete diet, ki bi od vas zahtevale stradanje, ali kako drugače škodovale zdravju. Preden se lotite hujšanja, se posvetujte z zdravnikom in drugimi strokovnjaki, ki vam bodo pomagali sestaviti uravnotežen program prehrane in gibanja.  

Pri hujšanju ima lahko čas obrokov pomembno vlogo pri doseganju vaših ciljev. Zlasti večerja je obrok, ki si zasluži posebno pozornost. Veliko ljudi se sprašuje o optimalnem času za večerjo za uravnavanje telesne teže. Pa ste že pomislili, da je skrivnost hujšanja odvisna od tega, kdaj jemo svoj zadnji obrok? Vsekakor to potrjujejo različne študije in strokovnjaki trdijo, da bi morali imeti večerjo pred 20.uro, še najbolje okoli 18.ure, s tem pa bi optimizirali svoje možnosti, da se enkrat za vselej znebimo odvečnih kilogramov.

Zakaj je večerja pomemben obrok?

Večerja je eden najpomembnejših obrokov dneva, saj je po napornem urniku ali dejavnostih ključnega pomena, da se telo napolni z gorivom. Še pomembnejše od večerje je, da jo pojemo ob pravem času. Nedavna študija ugotavlja, da lahko pozno zaužita večerja povzroči povečanje telesne teže in visoko raven sladkorja v krvi ne glede na kalorije. Glede na lani opravljeno raziskavo lahko čas večerje vpliva na zdravje, dejansko lahko poveča tveganje za možgansko kap.

Zdrav večerni obrok lahko pripomore k boljšemu spancu, vendar pa lahko ob nepravem času moti spanje. Uživanje večerje ob pravem času lahko zmanjša vnetja, raven stresa in tesnobe ter izboljša prebavo, kar vse lahko vpliva tudi na težo posameznika, če za to ne poskrbimo. Strokovnjaki pojasnjujejo, da se pri tistih, ki jedo pozno, hrana dlje časa zadržuje v telesu.

Profimedia

Zgodnja večerja ima dokazano pozitiven učinek na našo težo, saj podaljša razdaljo pred spanjem in tako spodbuja boljšo prebavo. To je tudi najboljši način, da se izognete nočnemu hrepenenju in hlastanju za hrano in čim bolj omejite shranjevanje maščob v telesu. Danes že vemo, da odvečne kalorije v kateremkoli delu dneva prispevajo k nabiranju maščobnih zalog in je uravnavanje teže predvsem odvisno od skupne količine kalorij, ki jih tekom dneva zaužijete.

Najboljši čas za večerjo, da bi shujšali

Čeprav to morda ni očitno, lahko čas dneva, v katerem jeste, pomembno vpliva na izgubo telesne teže. To je posledica cirkadianih ritmov našega telesa, tj. telesnih, duševnih in vedenjskih sprememb, ki sledijo 24-urnemu ciklu. Ti ritmi služijo kot naravni časovni pripomočki našega telesa, saj nas spodbujajo, da gremo zvečer spat, in celo uravnavajo našo telesno temperaturo.

Človeško telo je zasnovano tako, da se giblje med dvema stanjema: stanjem, ko smo siti in stanjem, ko se postimo. Ko se najemo, naše telo izloča inzulin in uporabi hranila v hrani za ustvarjanje zalog energije. Ko se postimo (večinoma med spanjem), naše telo te zaloge hranil uporablja za svoje delovanje.

Če jemo ponoči, naše telo dlje časa ostane v stanju "hranjenja", v katerem shranjujemo hranila in kopičimo maščobe. Namesto da bi naše telo med spanjem porabilo zaloge energije za gradnjo in obnovo, večerno prehranjevanje dejansko spodbudi naše telo k nadaljnjemu kopičenju maščob. Zaradi tega lahko zlahka pridobimo težo in se težko znebimo neželenih kilogramov.

Strokovnjaki menijo, da je najboljši čas za uživanje hrane pred 20. uro, torej nekaj ur pred spanjem. "Poskusite prenehati jesti pred 20. uro in po tem ne jejte ničesar, kar vsebuje kalorije", navajajo strokovnjaki. Prav tako menijo, da je pomembno, da se izogibamo kalorijam bližje času, ko posameznik zaspi, saj se hrana v poznih urah veliko dlje zadržuje v telesu.

Profimedia

Če bo vaš zadnji obrok kasneje, obstaja večja verjetnost, da zaradi neprebavljene hrane pride do kisline/ refluksa, hkrati pa obstaja večja verjetnost, da se boste zredili. Za to je kriv melatonin, hormon spanja, ki ga izloča telo, ki aktivno sodeluje pri pridobivanju telesne teže. Vaši možgani začnejo sproščati melatonin ponoči kot odziv na normalno svetlobo in temne ure dneva. To je vaš cirkadiani ritem, ki je tesno povezan z vašo presnovo. Poskrbite tudi, da je vaša večerja lahka, bogata z zelenjavo in beljakovinami. Pred spanjem se namreč odsvetuje uživanje živil, ki so bogata z ogljikovimi hidrati, saj so ti bogati z energijo, ki pa je pred spanjem ne potrebujete. 

Za hujšanje je torej najbolj koristno določiti čas večerje, preden zaide sonce, saj takšen časovni okvir ne bo motil vašega cirkadianega ritma, vaše telo in prebava pa si bosta ponoči lahko opomogla in se pripravila na nov dan.

Pomembno je omeniti, da morate za celoten pristop k hujašanju v celoti spremeniti svoje prehranjevalne navade in ne zgolj vse upe staviti na uro večerje, ta vam lahko zgolj pomaga. Za večje spremembe morate spremeniti prehrano, uvesti v svojo dnevno rutino tudi telesno aktivnost, ter predvsem biti potrpežljivi ter nežni do svojega telesa. Najpomembneje pa je, da sledite svojemu urniku lakote in se temu prilagodite, tudi če vas pograbi nora lakota ob polnoči.

Preberite še:
Kako si lahko sami pomagate, če doživite SRČNI INFARKT?
Priporočamo tudi:
Tako se boste v hipu znebili neprijetnega zadaha po česnu

Novo na Metroplay: "Izzivov ne bomo mogli uspešno razreševati, če bomo čakali na tretje življenjsko obdobje"