Izogibajte se je v širokem loku: TA pijača, ki jo številni obožujejo, uničuje zdravje kosti

22. 10. 2024
Deli

Gazirana pijača se marsikdaj znajde na tapeti kot zdravju škodljiva, po raziskavah sodeč pa slabo vpliva tudi na kosti. 

Raziskave namreč kažejo, da imajo starejše ženske, ki pijejo gazirane pijače, večjo tveganje za zlom kolkov kot tiste, ki jo pijejo le v manjši količini ali pa sploh ne.

Znanstveniki so ta podatek potrdili s preučevanjem več kot 70.000 žensk, s povprečno starostjo 68 let pri katerih so preučevali različne dejavnike med katerimi so bili:

  • količina uživanja gaziranih pijač,
  • zdravje kosti
  • in morebitni zlomi.

Polovico sodelujočih žensk  so spremljali vsaj 12 let in v tem obdobju zabeležili 2.578 zlomov kolka.

Ne spreglejte:

Povezava med pitjem gaziranih pijač in zdravjem kosti

Med drugim je raziskava pokazala, da so preučevane ženske, ki so v povprečju popile več kot 7 decilitrov gaziranih pijač na dan, imele kar 26 odstotkov večjo verjetnost za zlom kolka v primerjavi s tistimi, ki gaziranih pijač sploh niso pile.

Stopnja tveganja za zlom kolka se je z zaužitjem večje količine gaziranih pijač le še zvišala. Ženske, ki so popile več kot 7 decilitrov brezkofeinskih gaziranih pijač dnevno, so namreč imele za 32 odstotkov večjo verjetnost za zlom kolka.

Raziskovalci so ob tem upoštevali tudi druge dejavnike, ki imajo vpliv na zdravje kosti in tveganje za zlome. Med njimi so bili: jemanje zdravil za osteoporozo, sladkorna bolezen, vnos kofeina, dohodek, telesna aktivnost in družinska anamnezo zlomov kolka. Edina omejitev raziskave je bila, da znanstveniki niso imeli podatkov o uživanju gaziranih pijač v vsem opazovanem obdobju. 

Gazirana pijača.

Gazirana pijača se marsikdaj znajde na tapeti kot zdravju škodljiva, po raziskavah sodeč pa slabo vpliva tudi na kosti.

Profimedia

Potrebno je še omeniti, da raziskovalci niso našli povezave med uživanjem manjših količin gaziranih pijač in tveganjem za zlome. Tveganje se je povečalo le, če je posamezna sodelujoča ženska popila več kot 7 decilitrov gaziranih pijač na dan.

Nekatere pretekle raziskave so gazirane pijače povezale z nižjo gostoto kosti

V obdobju menopavze se sicer delovanje telesa nekoliko spremeni in upočasni se nastajanje novega kostnega tkiva, kar pri ženskah poveča tveganje za nastanek osteoporoze, za katero so značilne krhke in votle kosti, ki prav tako lahko poveča tveganje za zlome.

Telesne spremembe v času menopavze pa niso edini dejavnik, ki lahko pripomore k morebitnemu tveganju za težave s kostmi, saj so strokovnjaki na podlagi študij v preteklosti potegnili tudi vzporednice z uživanjem gaziranih pijač in nižjo gostoto kosti.

Vir: krstarica.com

Sadje, ki preprečuje demenco in varuje srce: čeprav je poceni in na voljo povsod, je pravo bogastvo za zdravje