Čas počitnic in potovanj v različne tuje kraje je izjemno doživetje za vsakega popotnika, ki si želi doživeti čim več zanimivih pustolovščin.
Toda včasih brezskrbne počitnice zmoti kakšna potovalna nevšečnost, kot so želodčni krči, driska in slabost, ki po podatkih Centra za nadzor in preprečevanje bolezni lahko na potovanjih prizadenejo od 30-70 odstotkov ljudi.
»Okužbe, ki se prenašajo s hrano, lahko izbruhnejo kadar koli,« je za HuffPost povedala Leah Silberman, registrirana dietetičarka pri Medical Offices of Manhattan. »Na potovanjih ste izpostavljeni novim virom hrane, lokalnim postopkom ravnanja s hrano in drugačnim standardom čistoče. To poveča možnost, da pridete v stik z okužbami, pred katerimi vaše telo morda nima vzpostavljene zaščite.«
Kaj strokovnjaki odsvetujejo, da preizkušate na potovanjih?
Surove ribe in meso
Po besedah Vanesse Rissetto, registrirane dietetičarke ter soustanoviteljice in izvršne direktorice podjetja Culina Health, so surovo meso in morski sadeži na potovanjih v določenih krajih v tujini vprašljive narave. Zrezki, tatarski biftek, suši, surovi morski sadeži ali neustrezno pripravljeno meso, ribe ali morski sadeži lahko povečajo tveganje za zaužitje bakterij, parazitov ali virusov, zaradi česar lahko zbolite.
Sveže sadje in zelenjava
Tudi sveža zelenjava in sadje niso povsem nenevarni za uživanje na različnih potovanjih, saj se v njih lahko naselijo mikroorganizmi, če so bili nekaj časa na prostem. V izogib nevšečnostim je najbolje, da izberete zelenjavo, ki je bila kuhana na dovolj visoki temperaturi, da uniči morebitne patogene organizme. Če si vseeno želite privoščiti sadje ali zelenjavo, je najbolje, da izberete tisto, ki jo lahko olupite.
Vsa zelenjava naj bo oprana v vodi, ki jo lahko pijete. Bolje je izbrati sadje z debelo lupino, kot so banane, pomaranče in avokado, izogibajte pa se zlasti malinam, saj jih je težko oprati in bi lahko z njimi dobili ciklosporiozo, okužbo, ki povzroča drisko, ki se prenaša z okuženim surovim sadjem, zelenjavo ali vodo. Izogibajte se tudi solati in svežim zeliščem, saj so bila morda oprana v onesnaženi vodi.
Mlečni izdelki
Pasterizirani mlečni izdelki veljajo varne za uživanje, toda izdelki kot so sladoled, sir in jogurt, lahko vsebujejo nevarne mikrobe, kot so listerija, salmonelo ali E. coli, pravijo strokovnjaki. Izogibajte se mlečnim izdelkom, ki so skladiščeni ali puščeni na sobni temperaturi, kar lahko vključuje smetano ali mleko za kavo ali čaj. Odveč pa se za čas potovanja ni odpovedati tudi jedem, ki vsebujejo jajca ali namazom v stilu majoneze, ter podobnim omakam in sladicam kot je mousse.
Voda iz pipe
Zdravstveni strokovnjaki običajno priporočajo, da se izogibate vodi iz pipe, onesnažena voda je namreč glavni krivec za to, da imajo številni popotniki želodčne težave. Mitzi Baum, izvršna direktorica neprofitne organizacije Stop Foodborne Illness, pojasnjuje: »Ker patogeni niso vidni s prostim očesom, je težko ugotoviti, ali je voda varna za pitje. Najboljša praksa je piti ali si umivati zobe z vodo, ki je bila ustekleničena pri znanem proizvajalcu. Lahko pa vodo prekuhate in ohladite, preden jo shranite v čisto posodo, ali pa jo filtrirate z zanesljivim vodnim filtrom. V gostilnah in restavracijah naročite, da pijači ne dodajajo ledenih kock.
Nekatere jedi, ki jih najdete na ulicah
Okušanje različnih uličnih jedi se lahko zdi odlična kulinarična izkušnja za spoznavanje lokalne kuhinje, vendar se na nekaterih stojnicah s hrano morda ne držijo dobro varnostnih praks, kot sta umivanje rok in preverjanje temperature hrane. Hrana, ki prihaja naravnost z žara in je vroča, je verjetno varnejša za uživanje, kot pa tista, ki je že nekaj časa na prostem.
Vir: huffingtonpost.co.uk
Morda bi vas zanimalo tudi:
Je hrana na naših policah, sploh varna?
V epizodi Aktivni podkasta gostimo Zalo Mlinšek, mag. inž. prehrane. S svojim znanjem Zala številnim pomaga pripravljati bolj zdrave in hranljive obroke, tokrat pa smo se z njo pogovarjali o varnosti živil, ki so na naših policah.
Kdaj lahko rečemo, da je živilo varno? Kaj pomenijo različne oznake na artiklih? Kaj so aditivi v živilih? Kako je z gensko spremenjenimi organizmi? Vse to in še več v tokratni epizodi!
Pogovoru prisluhnite tukaj:
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del