To živilo ponuja nešteto prednosti za zdravje, zato ga obvezno vključite v svoj jedilnik.
Če surovo zelje narežemo na drobne koščke in ga fermentiramo, dobimo kislo zelje. Okusno, trpko kislo zelje! Ime tega živila izhaja iz besed sauer (kisel) in kraut (zelje). Zaradi imena morda mislite, da kislo zelje izvira iz Nemčije. V resnici pa je izum Kitajcev, ki so pred 2000 leti prvič fermentirali zelje v riževem vinu.
Ne spreglejte:
- Uporabnikom se obrača želodec: TAKO je narejeno priljubljeno vegansko 'meso'
- Kdaj je za psa zunaj premrzlo? Strokovnjakinja razkriva točno temperaturo, pri kateri je sprehod odsvetovan
Fermentacijo so uporabljali, da bi preprečili kvarjenje hrane, ne da bi se zavedali, da je ta praksa dobra. Zdaj pa vemo, da so koristi kislega zelja številne.
Še vedno je pogosta priloga v številnih državah in je eno najstarejših tradicionalnih živil s številnimi koristmi.
Kislo zelje je bogato z vitaminom C, ki je pomemben antioksidant, vsebuje pa tudi veliko kalcija, kalija, železa in vitaminov B kompleksa. S fermentacijo zelja nastaja tudi vitamin B12, ki ga najdemo izključno v živilih živalskega izvora, zato je kislo zelje še posebej priporočljivo za vegane in vegetarijance.
Kislo zelje je naravni vir probiotičnih bakterij, ki krepijo naš imunski sistem. Zaradi tako dobrega ravnovesja mikroorganizmov je to živilo vedno priporočljivo pri nekaterih boleznih, ki nastanejo zaradi neravnovesja črevesne flore, še posebej po zdravljenju z antibiotiki.
Priporočajo ga tudi za zniževanje slabega holesterola v krvi, za pospešitev metabolizma in za izboljšanje razpoloženja.
Kislo zelje je nizkokalorično, vsebuje le 105 kJ (25 Kcal na 100) gramov, zato ga priporočajo med dietami. Dobro je tudi za slabokrvne ljudi, saj je bogato z mineralnimi solmi, vitamini in klorofilom. Ljudem z visokim krvnim tlakom svetujemo, naj ne zaužijejo več kot eno porcijo na dan, saj je fermentirano zelje polno natrija.
Top 5 koristi kislega zelja za zdravje
1. Vir koristnih hranil
Kislo zelje je dober vir vlaknin ter vitaminov in mineralov, ker je fermentirano živilo, spodbuja rast koristnih probiotikov, ki so pomembni za zdravje prebave. Hranilna vrednost živil, kot je zelje, se lahko s fermentacijo obogati, zaradi česar živila lažje prebavljamo. Kislo zelje namreč vsebuje encime, ki pomagajo telesu razgraditi hrano na manjše in lažje prebavljive molekule, kar nam pomaga absorbirati več hranilnih snovi.
Kislo zelje je vir soli, saj slano okolje spodbuja rast koristnih laktobakterij, hkrati pa zavira vrste bakterij, ki povzročajo kvarjenje in propadanje.
2. Lahko podpira imunski sistem
Večina našega imunskega sistema se nahaja v črevesju, zato ne preseneča, da lahko kislo zelje koristi tudi črevesju. Dobre bakterije ali probiotiki iz kislega zelja pomagajo ohranjati zdravo sluznico prebavnega sistema. Močna črevesna sluznica preprečuje, da bi neželene snovi ali toksini "uhajali" v vaše telo in s tem povzročili imunski odziv. Te iste bakterije lahko podpirajo tudi vaša naravna protitelesa in zmanjšujejo tveganje za okužbe.
Poleg tega, da je kislo zelje vir probiotikov, vsebuje tudi vitamin C in železo, hranili, za kateri je znano, da podpirata močnejši imunski odziv.
Tudi tekočina, ki jo dobimo s kisanjem zelja, je dragocena, saj lajša resnost težav. Slanica pospešuje prebavo, zato je pogost dodatek k prehrani ljudi, ki želijo shujšati. Pomaga tudi pri zaprtju, saj izboljša prebavo in tako deluje kot blago odvajalo. Paziti morate na količino popitega soka kislega zelja, saj lahko prevelika količina povzroči drisko.
3. Lahko podpira zdravje srca
Obstajajo številni dejavniki, ki potrjujejo lastnosti kislega zelja za zdravje srca. Najprej je kislo zelje bogato z vlakninami in vir koristnih probiotičnih bakterij, zato je koristno za uravnavanje ravni holesterola. Zelje je dober vir kalija, ki lahko skupaj z vsebnostjo probiotikov prispeva k znižanju krvnega tlaka. Kislo zelje je tudi vir vitamina K2, ki preprečuje nalaganje kalcijevih oblog v arterijah, kar je možen vzrok ateroskleroze.
4. Lahko izboljša razpoloženje in vedenje
Naše razumevanje črevesja in njegovega vpliva na naše razpoloženje in vedenje se hitro razvija in zdi se, da imajo lahko fermentirana živila, kot je kislo zelje, pomembno vlogo. Nekateri sevi probiotičnih bakterij, ki jih pogosto najdemo v fermentirani hrani, lahko izboljšajo simptome tesnobe in depresije. To dosežejo s spodbujanjem bolj zdravega ravnovesja v črevesju in s proizvodnjo spojin, imenovanih kratkoverižne maščobne kisline, ki pomagajo zmanjševati vnetja in spodbujajo bolj zdravo črevesno okolje.
Fermentirana hrana lahko podpira razpoloženje in vedenje tudi s spodbujanjem vnosa mikrohranil, kot sta magnezij in cink, v črevesje, ki uravnavajo razpoloženje.
5. Lahko zmanjša tveganje za nastanek raka
Zelje, bogato s spojinami, kot je sulforafan, je dragocena zelenjava, ki jo lahko dodate v svojo prehrano. Zdi se namreč, da te koristne spojine preprečujejo oksidativne poškodbe in morda delujejo zaščitno pred rakom, vključno z rakom debelega črevesa in danke. Podobno učinkovito vlogo imajo tudi fermentirano zelje in njegovi sokovi.
6. Vpliva na izboljšanje prebave
En obrok kislega zelja vsebuje dva grama vlaknin - hranila, za katera je znano, da pomagajo pri prebavi. Pri ljudeh z zaprtjem vlaknine povečajo težo in velikost blata ter ga zmehčajo, tako da se lažje odvaja. Pri ljudeh z diarejo lahko vlaknine absorbirajo odvečno vodo in utrdijo blato.
Kislo zelje pa ni tako dobro za prebavo le zaradi vsebnosti vlaknin. Kislo zelje vsebuje tudi veliko probiotikov, ki lahko izboljšajo splošno zdravje črevesja. Zaradi te kombinacije je kislo zelje odlično živilo za pomoč pri prebavi.
Sok zelja in česna za zniževanje holesterola
Sestavine:
- pol glavice kislega zelja
- 2 stroka česna
- 100 ml vode
Priprava: Kislo zelje damo v blender in dodamo česen ter vodo. Vsako jutro popijte eno skodelico tega soka.
Preberite več na Elle.si
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?