Zdravje črevesja je tako rekoč temelj celotnega zdravja, zato je za črevesje in črevesno floro koristno dobro poskrbeti tudi s primernimi živili.
Skoraj gotovo ste že kdaj slišali priporočilo prehranskih strokovnjakov in številnih zdravnikov, ki pravijo, da je za zdravo črevesno floro priporočljivo redno uživanje fermentiranih mlečnih izdelkov, ki vsebujejo črevesju koristne bakterije. Na žalost pa vsi mlečni izdelki, kljub temu, da morda veljajo za zdrave, niso na seznamu najbolj koristnih.
Ne spreglejte:
- Grški zajtrk, ki je obnorel svet: krepi imunski sistem, deluje protivnetno in izboljšuje prebavo, priprava pa vam vzame 2 minuti
- So mlečni izdelki z manj maščobami v resnici še bolj nezdravi od običajnih mlečnih izdelkov?
Seznam mlečnih izdelkov, ki zdravju naredijo več škode kot koristi
Dietetičarka Darija Rusakova pravi, da nekateri mlečni izdelki niso tako dobri za zdravje, kot se morda zdi na prvi pogled. Tri najslabše za zdravje črevesne flore in jeter, si preberite v nadaljevanju.
1. Jogurti z različnimi dodatki
Če ste me tistimi, ki si radi privoščijo jogurt, ki ima dodatke sadja ali česa podobnega, boste odslej morda pretehtali to odločitev. Jogurti z raznimi dodatki namreč niso naravni mlečni izdelek, saj vsebujejo več ogljikovih hidratov kot drugi fermentirani mlečni izdelki. Prav tako imajo dodane večje količine sladkorja, kar moti absorpcijo kalcija in jih uvršča bolj med sladka živila kot mlečne izdelke.
2. Mlečni izdelki brez maščobe
Čeprav jih mnogo ljudi uživa, misleč, da imajo manj kalorij in bolj zdravi, se mlečni izdelki brez maščobe ali nizko vsebnostjo maščobe, ne uvrščajo med zdrava živila. V sestavi jogurtov z nizko vsebnostjo maščobe so dodani škrobi, da se lahko doseže konsistenca, kar pomeni, da je to posledično podobno kot, če bi zaužili ogljikove hidrate. Prav tako ne nasitijo za dlje časa, temveč nasprotno, spodbujajo k prigrizkom, saj se po zaužitju tovrstnih izdelkov naglo poviša raven sladkorja v krvi.
3. Polnomastna smetana
Na seznamu izdelkov, za katere dietetičarka pravi, da se jih raje izognite je še živilo, ki je eno najtežje prebavljivih, kar moti tudi delovanje jeter in trebušne slinavke. To je polnomastna smetana z vsebnostjo maščobe 25-30 odstotkov. Ob tem velja še poudariti, da se na račun tega smetani ni potrebno povsem odpovedati. V izogib prebavnim težavam le raje izberite smetano, ki ima vsebnost nižjo vsebnost maščobe in sicer, od 10 do 15 odstotkov.
Vir: krstarica.com
Preberite še:
- Naši predniki so redno uživali to žito, mi pa smo nanj pozabili: ščiti srce, krepi kosti in izboljšuje prebavo
- Hiter in slasten zajtrk: tako v 15 minutah pripravite "mini pite", potrebujete pa le 3 sestavine
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?