Je bolj zdravo mleko ali jogurt? Preverite, kaj pravijo strokovnjaki

10. 9. 2024
Deli
Je bolj zdravo mleko ali jogurt? Preverite, kaj pravijo strokovnjaki (foto: Profimedia)
Profimedia

Obe živili sta izredno priljubljeni v kulinariki po vsem svetu, mnogi pa se ob tem sprašujejo, kaj je bolj zdravo: mleko ali jogurt?

Tako mleko, kakor tudi jogurt imata svoje prednosti oziroma koristi za zdravje. 

Ne spreglejte:

Prednosti mleka

Mleko je odličen vir beljakovin, vitaminov in mineralov. Še posebej znano je po vsebnosti kalcija, ki je ključnega pomena za gradnjo in ohranjanje zdravih kosti. Redno uživanje mleka lahko pomaga celo pri preprečevanju osteoporoze. Za zdravje kosti skrbi tudi vsebnost vitamina D, ki dodatno spodbuja apsorpcijo kalcija.

Nalivanje mleka iz tetrapaka v skledo kosmičev
Profimedia

Prednosti jogurta

Ogromno jogurtov vsebuje probiotike, koristne bakterije, ki podpirajo zdravje prebave in krepijo imunski sistem. Probiotiki skrbijo predvsem za zdravo črevesje in preprečujejo težave, kot so zaprtje ali driska. Poleg tega je jogurt lahko lažje prebavljiv za ljudi, ki jim laktoza povzroča težave.

Kaj je bolj zdravo?

Strokovnjaki opozarjajo, da ni možno z gotovostjo trditi, kaj je boljše: tako mleko, kakor tudi jogurt imata svoje prednosti za zdravje. Mleko je bogato s kalcijem in beljakovinami, medtem ko jogurt vsebuje probiotike in je morda boljša izbira za tiste, ki sicer ne prenašajo laktoze.

Ko se odločate, kateri izdelek uživati je pomembno, da upoštevate svoje potrebe in preference. Če potrebujete večji vnos kalcija in beljakovin, je mleko dobra izbira. Jogurta pa je super v primerih, ko želite podpreti zdravje črevesja in okrepiti svoj imunski sistem.

V kolikor nimate nobenih zdravstvenih težav, pa sta obe živili super izbira, ki se lahko redno znajde na vašem jedilniku.

Vir: krstarica.com

Tako v 1 minuti pripravite napitek, ki čisti jetra in ledvice, znižuje holesterol in krepi imunski sistem

Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?