Kakav je napitek, ki lahko učinkovito nadomesti jutranjo kavo.
Morda se sprašujete zakaj in eden izmed razlogov je gotovo tudi ta, da kakav vsebuje sestavino teobromin, ki je podobna kofeinu, toda v resnici je bolj zdrava.
Ne spreglejte:
Kakav - okusen napitek z obilo koristi za zdravje
Če želite že za začetek dneva zaužiti dobršno mero zdravih hranil, je lahko presni kakav, ki ga dodate v mandljevo, kokosovo ali ovseno mleko, izvrstna izbira. Vsebuje bogato količino koristnih vitaminov in mineralov, zlasti železa, fosforja, magnezija, selena, kalcija in vitaminov skupin B, E in K ter folne kisline.
Priporočljiv za ljudi, ki imajo težave s slabokrvnostjo
Zaradi vsebnosti železa se kakav priporoča predvsem tistim, ki imajo težave s slabokrvnostjo in pomanjkanjem železa. Dobro učinkuje tudi na kožo, saj regenerira tkiva odmrlih kožnih celic. Na račun svoje visoke energijske vrednosti je dobra izbira za odraščajoče otroke. Zaradi rastlinskih vlaken pomaga krepiti in obnavljati mišice, zato je pogosto na meniju tudi pri športnikih.
V pomoč pri težavah z depresijo
Številni strokovnjaki kakav, pri čemer imamo v mislih seveda presni kakav brez dodanih sladkorjev, priporočajo kot reden dodatek ljudem, ki so nagnjeni k depresiji. Kakav vsebuje večje količine magnezija in njegov učinek je podoben delovanju endorfina, ki je hormon užitka in sreče, torej izboljšanju razpoloženja, kar pripisujejo predvsem sestavini feniletilamin.
Zmanjšuje tveganje za razvoj demence
Po raziskavah sodeč redni dodatki kakava v prehrani zmanjšujejo tveganje za demenco in izboljšujejo koncentracijo. Kakav vsebuje tudi velike količine vsebnosti flavonoidov, ki so učinkoviti v boju proti škodljivim prostim radikalom, zaradi česar si lahko obetate mnogo koristi za svoje kognitivne sposobnosti in duševno zdravje.
Za koga kakav ni primeren?
Kljub visoki hranilni vrednosti in koristim za zdravje pa kakav ni primeren za vse ljudi. Četudi si ga lahko privoščijo v manjših količinah, naj z njim ne pretiravajo srčno-žilni bolniki ter ljudje s kroničnimi glavoboli. Tanin je ena izmed sestavin v kakavu, ki lahko moti osebe, ki imajo težave s hemoroidi.
Priporočljivo je, da se ga izogibajo tudi ženske, ki imajo ciste na prsih, saj lahko sestavine kofein, teofilin in teobromin vplivajo na rast cističnega tkiva ter ljudje (predvsem mlajši otroci), ki so morebiti alergični na kakav. Ob tem velja še poudariti, da bi sicer za morebitne negativne reakcije bilo potrebno popiti več kot 6 skodelic kakava dnevno, čeprav se tudi ta številka lahko razlikuje glede na vsakega posameznika.
Vir: krstarica.com
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?