Napaka, ki jo počnejo številni: olja nikoli ne bi smeli imeti na tem mestu v kuhinji

20. 4. 2024
Deli
Pravilno shranjevanje olja lahko podaljša življenjsko dobo in ohrani koristne maščobe in hranila. (foto: Profimedia)
Profimedia

V vsaki bolje založeni kuhinji se najde marsikatero živilo, med katerim je večinoma tudi olje. 

Ne glede na to, za katero vrsto olja gre, ali je to sončnično, olivno, kokosovo ali avokadovo, ni zanemarljivega pomena kje se olje shranjuje. Prostor shranjevanja je namreč ključen za ohranjanje kakovosti in hranilnih snovi.  

Pravilno shranjevanje jedilnega olja prav tako podaljša življenjsko dobo in ohrani koristne maščobe in hranila, zato je pri izbiri prostora za shranjevanje dobro poznati nekaj koristnih napotkov.

Ne spreglejte:

Kaj je dobro upoštevati pri shranjevanju olja?

Višja temperatura lahko uniči kakovost  

Če ste med tistimi, ki olje shranjujete blizu kuhalnih plošč, pečice ali na primer v omarici nad štedilnikom, to ni najboljša ideja, saj lahko olje, ki je neprestano izpostavljeno toploti, zaradi tega hitro izgubi kakovost. Koristno je vedeti, da idealna temperatura za shranjevanje olja ne sme presegati 20°C, kar še zlasti velja za olja, ki imajo nižjo dimno točko, kot je olivno olje.  

Prav tako vsa olja niso primerna za shranjevanje na sobni temperaturi. Medtem, ko primer kokosovo olje, na takšen način brez težav hranite, je potrebno druga, na primer laneno in olja na osnovi oreščkov, bolje shraniti v hladilniku.    

Hladno stiskana olja so občutljivejša na svetlobo  

Hladno stiskana olja, ki so bogata z antioksidanti, vitamini in koristnimi hranili, ki telesu koristijo zoper vnetja in ščitijo pred oksidativnim stresom, so še zlasti občutljiva na svetlobo.

Izpostavljenost neposredni svetlobi lahko hladno stiskana olja strdi, posledično pa izgubijo okus ter koristne hranilne in zdravilne lastnosti. Pred neposredno sončno svetlboo jih raje zaščitite, ter jih shranite v temnih steklenicah ali keramičnih posodah.    

Zrak povzroči oksidacijo

Poleg tega, da ste pri shranjevanju pozorni na toploto in svetlobo, pa je priporočljivo vedeti tudi to, da prične olje ob vsakem stiku s kisikom naravni proces oksidacije, kar pomeni spremembo na okusu.

Tovrstno težavo lahko vsaj delno omilite tako, da po vsaki uporabi tesno zaprete pokrovček. V izogib spremembam, ki jih olju povzroči oksidacija, je prav tako priporočljivo, da odprto steklenico olja porabite v razmeroma kratkem času.   

Vir: krstarica.com

Novo na Metroplay: Helena Blagne iskreno o večeru, po katerem ni več mirno spala | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem