Težave s ščitnico so med pogostejšimi težavami v sodobnem svetu, ki številčnejše prizadenejo ženske.
Prvi simptomi, ki ponazarjajo nepravilno delovanje ščitnice - pomembne žleze, ki se nahaja na predelu vratu, so:
- otekanje vratu,
- nenehna utrujenost,
- nepojasnjeno hujšanje ali pridobivanje telesne teže,
- izpadanje las.
Najpogostejše težave s ščitnico sicer ponazarjata hipertiroidizem ali čezmerno delovanje ščitnice in hipotiroidizem ali premalo delujoča ščitnica. V obeh primerih se je potrebno določeni hrani izogniti, saj lahko še zlasti pretiravanje, stanje še poslabša.
Ne spreglejte:
Katera živila je potrebno črtati iz jedilnika, če imate težave s ščitnico?
Ocvrto in predelano hrano
Predelana hrana ima na zdravje škodljive vplive iz več ozirov, še zlasti na ljudi, ki imajo težave s ščitnico. Prekomerno uživanje predelane hrane lahko prav tako povzroči prevelik vnos natrija, ki lahko poveča tudi tveganje za nastanek visokega krvnega tlaka in bolezni srca.
Hrano, ki vsebuje gluten
Izogibanje glutenu v prvi vrsti sicer pride v poštev tistim, ki imajo intoleranco na gluten. Dietetiki pravilo, da bi se morali ljudje, ki imajo probleme s ščitnico izogibati glutenu, pojasnjujejo glede na rezultate raziskave, objavljene v reviji Nutrients, ki kažejo na to, da ima celiakijo tudi veliko bolnikov s problemi ščitnice.
Ali ima dieta brez glutena drastičen vpliv pri zdravljenju bolezni ščitnice sicer ni povsem potrjeno, se pa nadvse priporoča za ljudi, ki imajo diagnosticirano celiakijo, saj lahko s tem preprečijo poslabšanje simptomov.
Kakšna prehrana je primerna za izboljšanje delovanja ščitnice?
Zdrave prehranjevalne navade lahko bistveno pripomorejo k boljšemu delovanju ščitnice in uravnovešenemu delovanju hormonov. V prvi vrsti povečajte vnos živil, ki so bogata z vitaminoma A in B ter železom. Priporočljiva so sveža in ekološka živila, bogata z antioksidanti, kot so na primer borovnice, češnje, rdeča pesa in paradižnik.
V doprinos zdravju ščitnice so tudi zdrave maščobe, oreščki, stročnice (fižol) in zelenjava. Pri ohranjanju zdrave ščitnice so koristni pusto meso (puran) in dobri viri omega 3-maščob, kot so ribe (losos, skuša, tuna) ter lanena semena. Prav tako si lahko, če imate težave s ščitnico pomagate s kakovostnimi prehranskimi dodatki, vitamini in minerali, med katerimi so vitamini skupine B, cink, selen in jod.
Povzeto po: kafe.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?