Vsako leto zavržemo neverjetno veliko hrane. Samo v Sloveniji smo v letu 2021 v povprečju zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca.
Vendar lahko pri zmanjševanju zavržene hrane vsak igra vlogo – v prvi vrsti z majhnimi spremembami v načinu nakupovanja in tudi z boljšim načrtovanjem in pripravo hrane. Kupimo torej samo tisto, kar zares potrebujemo, še prej porabimo, kar že imamo. Prav tako se izogibamo prevelikim porcijam in za pripravo jedi uporabimo tudi manj želene dele živil.
Veliko spremembo lahko naredimo tudi s pravilnim shranjevanjem živil.
Carleigh Bodrug, avtorica kuharske uspešnice, je na svojem Instagramu pred kratkim predstavila fantastičen trik, kako solato in drugo zelenolistno zelenjavo ohraniti svežo tudi do mesec dni.
Tako razloži v videu: solato nasekljajte in dobro operite. Nato jo dobro osušite – da se znebite vse odvečne vlage, zaradi katere lahko solata hitreje zgnije.
Liste stresite v steklen kozarec in na vrh položite brisačko iz blaga, ki bo vpila še več vlage. Bodrugova pravi, da bo delovala tudi papirnata brisačka.
Kozarec nato postavi v hladilnik. Brisačo pa zamenja vsak drugi dan.
Opomba: pozorni bodite na vonj, če bi kakšen list morda zgnil, a kot pravi, bi morala solata ostati sveža vsaj mesec dni.
Preverite še: Nikoli ne pogrevajte riža, piščančje meso vedno sperite pod tekočo vodo in druge (ne)resnice o prehrani
View this post on Instagram
Uporaba različnih trikov lahko pomaga vaši denarnici in planetu. Zavržena hrana namreč ni le stran vržen denar, ta tudi gnije na odlagališčih in proizvaja metan, ki segreva planet.
Preverite:
Živila, ki ne sodijo v hladilnik
Novo na Metroplay: "Prebivalec Sardinije in prebivalec Ljubljane se razlikujeta v tisoče stvareh" | Leon Bedrač, 3. del