Kakovosten spanec je izjemno pomemben za zdravje in dobro počutje. Nanj vpliva mnogo dejavnikov, med njimi ima pomembno vlogo tudi prehrana.
- Znanstveniki so dolga leta proučevali, kako slab spanec vpliva na prehranjevanje. Toda mnogo kasneje so ploščo obrnili in se vprašali:
Kako pa prehranjevanje vpliva na spanec?
Spanje spodbuja hormon melatonin. Ta izvira iz prehranske aminokisline, imenovane triptofan. »Če se hormon, ki uravnava vaš spanec, proizvaja v celoti iz aminokisline, ki jo je treba zaužiti s prehrano, potem je prehrana pomembna pri uravnavanju spanja,« pravi ameriška nutricionistka in raziskovalka Dr Marie-Pierre St-Onge, ki je bila ena prvih, ki je raziskovala, kako prehrana vpliva na spanje.
Ugotovila je, da so posamezniki, ki so sledili t.i. mediteranski prehrani (veliko sadja, zelenjave, rib, žitaric) imeli za kar 35 % manj težav z nespečnostjo v primerjavi s tistimi, ki so se prehranjevali drugače. Ne samo, da so ti ljudje prej zaspali, tudi njihov spanec je bil mnogo bolj trden.
Hrana, kot so ribe, oreščki in semena, je bogata s triptofanom, ki proizvaja melatonin. Dodatne študije so pokazale, da imajo enak učinek tudi paradižnik, kivi in višnje.
Hrana, ki izboljša spanec:
- Ribe
- Sadje
- Zelenjava
- Semena in oreščki
- Žitarice
Hrana, ki zmanjšuje kakovost spanja
Na drugi strani pa obstaja tudi hrana, kateri se je pred spanjem dobro izogniti.
Da pitje kave zvečer ni priporočljivo, je splošno znano dejstvo. Pa ste vedeli, da tudi slane in sladke jedi poslabšujejo spanje? Slane zato, ker je telo ponoči dehidrirano, sladke pa najverjetneje zato, ker v telo vnesemo preveč energije, da bi se lahko umirili in pripravili na počitek.