Ste opazile, da hrana, ki ste jo jedle, ko ste bile v 20 letih, na vaše telo vpliva drugače, kot je takrat?
V 20 letih telo pridobiva prehranske navade in kostno maso, in sicer na račun dobre prehrane, ki vključuje čim manj predelane hrane in veliko polnozrnatih ter svežih izdelkov. Npr. jabolko namesto jabolčnega soka.
V 30 letih se vam vsaka dodana kalorija že malo bolj pozna na telesu. Namesto da se določeni hrani odpovedujete, jejte raje isto hrano (če ste do zdaj jedle zdravo), vendar v manjših porcijah. Namesto 100 g testenin z omako jih pojejte 75 g. Razlika se na krožniku težko opazi, vaše telo pa jo bo.
V 40 letih se začne nihanje ravni hormonov v telesu, kar lahko vpliva na povečanje teže. Da bi nihanje čim bolj omejile, zamenjajte maščobo in beljakovine živalskega izvora za maščobo in beljakovine rastlinskega izvora. V prehrani povečajte vnos stročnic, semen, oreščkov, avokada in kvinoje.
V 50 letih se večini žensk začne nabirati maščoba okoli trebuha. To je zaskrbljujoče dejstvo, saj je abdominalna maščoba eden od pomembnih alarmantnih znakov za začetek kardiovaskularnih bolezni.
Brezalkoholne sadne napitke in kavo zamenjajte za zeleni čaj in sveže naravne sokove, sladkarije pa zamenjajte za bio temno čokolado. Pobrskajte tudi malo po trgovinah z zdravo prehrano in poiščete 'raw oganic bar' – surove sadne tablice. Presenečeni boste, kako dobra je lahko sladica iz surove hrane.
V 60 letih vaše telo začne izgubljati mišično maso. Metabolizem se naravno upočasnjuje, kar ponovno pomeni tveganje, da boste pridobili težo. Pomembno je, da v prehrano vnašate samo najboljše beljakovine. Malo iz živalskih virov, največ pa iz rastlinskih.
Mojca Cepuš, nutricionistka, Befit – vaš košček zdravja
Novo na Metroplay: "Prehransko okolje, v katerem danes živimo, je zelo nenaklonjeno temu, da smo zdravi"