Če imate težave z napihnjenostjo ali plini, se raje izogibajte temu zajtrku.
Zajtrk velja za najpomembnejši obrok dneva, vendar lahko nekatere priljubljene jedi povzročijo napihnjenost ter težave s plini. Največ težav povzročajo visoko procesirana živila in jedi, ki vsebujejo veliko natrija (soli) ali sladkorja. Zanimivo pa je, da težave lahko povzročajo tudi zajtrki, ki sicer veljajo za izredno zdrave.
Preberite še:
Tukaj je 5 zajtrkov, ki lahko povzročajo napihnjenost:
Kosmiči in granole
Granola je odlična jed za zajtrk, pod pogojem, da jo pripravite sami. Industrijsko pripravljene granole ali kosmiči pogosto vsebujejo veliko dodanega sladkorja in maščob. Če imate občutljiv želodec, lahko težave povzročajo tudi oreščki, ki so pogosto del granole.
- Alternativa: pripravite granolo sami, v primeru težav pa namesto oreščkov uporabite semena
Smoothie
Čeprav velja za izredno zdrav, lahko smoothie povzroča tudi napihnjenost. Visoka vsebnost vlaknin lahko pripomore k napihnjenosti, če na vlakninsko bogata živila nismo navajeni. Sploh, če uporabimo veliko sadja, to lahko pripomore tudi k hitremu dvigu in nato padcu sladkorja v krvi, kar nekaterim povzroča težave.
- Alternativa: v smoothije po potrebi vključite več zelenjave (ki ima manj sladkorja). V kolikor sicer uživate manj vlaknin, se na večje količine navajajte postopoma. Poleg sadja uporabite tudi manj mastno mleko, vodo in druge sestavine, ki bodo znižale skupno količino vlaknin.
Ovsena kaša
Ovseni kosmiči veljajo kot ena najbolj zdravih izbir za zajtrk, vendar lahko privedejo tudi do napihnjenosti in težav s plini. Težave nastanejo zaradi velike količine vlaknin, sploh pri posameznikih, ki jih sicer ne uživajo toliko. Nekaterim povzročajo težave tudi suho sadje in chia semena.
- Alternativa: v kolikor sicer ne uživate toliko vlaknin, se na ovsene kosmiče navajajte postopoma. Če vam povzročajo težave, se izogibajte chia semenom in suhemu sadju.
Pekovski izdelki
Rogljički, pite in drugi pekovski izdelki niso dobra izbira za zajtrk, saj vsebujejo veliko rafiniranega sladkorja, maščob in aditivov. Vse te sestavine lahko povzročajo napihnjenost in težave s plini.
- Alternativa: izberite polnozrnate izdelke in živila, ki imajo manj sladkorja ter maščob.
Mesni izdelki
Slanina, šunka in salame so močno začinjene s soljo, kar lahko pripelje do napihnjenosti. Prav tako številne mesnine vsebujejo veliko nasičenih maščob, kar je še dodatno neugodno za prebavo.
- Alternativa: izberite puste mesnine, denimo piščančja ali puranja prsa.
Ustrezen zajtrk vas bo napolnil z energijo, nahranil vaše telo in preprečil kakršne koli težave z napihnjenostjo ali plini. V kolikor pa kljub ustrezni prehrani še vedno opažate težave, se posvetujte s strokovnjakom.
Vir: lepaisrecna.mondo.rs
Novo na Metroplay: Kako lahko vzdržujemo mišično maso ter preprečimo težave, kot so sarkopenija in osteoporoza?