Noč čarovnic je mimo, buče pa so še vedno na voljo. Vključite jih v svoj jedilnik in se veselite njenih shujševalnih učinkov ter vsesplošnega izboljšanja zdravja.
Buče so bogate z vitamini in minerali, nizkokalorične in primerne za pripravo zelo raznolikih jedi.
Sorodnice kumar in melon so en izmed najboljših virov beta-karotena. Ta antioksidant, ki ga telo pretvori v vitamin A, daje barvo oranžnemu sadju in zelenjavi in pomaga preprečevati degeneracijske poškodbe oči. Hrana, bogata z beta-karotenom, ki pomaga pri čiščenju jeter, sodeč po številnih študijah zmanjšuje tudi možnost za razvoj raka in zavira staranje.
Buče - naše zaveznice pri izgubi kilogramov
Uživanje buče znanstveno dokazano preprečuje tveganje za debelost in pomaga pri preprečevanju sladkorne bolezni.
Visoka vsebnost vlaknin vam pomaga pri nadzorovanju telesne teže, saj vas buča nasiti za dolgo časa in če uporabite bučo za pripravo receptov brez sladkorja, pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov. Buča ugodno vpliva tudi na lase in kožo. Je vir kalija, ki v kombinaciji z vitaminom C podpira zdravje srca in ima pozitivne učinke na krvni pritisk. Študije so pokazale, da uživanje zadostnih količin kalija vpliva na zmanjšanje visokega krvnega pritiska, tako kot če bi jedli manj natrija (soli). Če zaužijemo veliko kalija, torej zmanjšujemo tveganje za infarkt.
Bučna semena so odličen vir vitamina C in beta-karotena, ki skrbita za dober imunski sistem.
Kako hraniti in uporabiti bučo?
- Celo bučo lahko v temnem in suhem prostoru shranjujete kar dva meseca.
- Iz mesa buče lahko pripravite pire, ki ga zamrznete in porabite, ko je že konec sezone. Iz njega lahko naredite humus Zdrav prigrizek - humus iz buče.
- Odlično se obnese v juhi, ki vas pogreje v hladnih dneh: Recepti na žlico
- Buča je primerna tudi za pripravo domačih mask: Buče so odlične za nego problematične kože
Vir: Medical news today, Food revolution