Razkrivamo točen jedilnik, s katerim ohranja vitalnost.
K dolgi življenjski dobi lahko delno pripomore genetika, veliko pa je odvisno tudi od našega življenjskega sloga: zadostna količina gibanja, kakovosten spanec, skrb za mentalno in duševno zdravje, izogibanje stresu ter uravnotežena prehrana.
Pomena prehrane se zaveda tudi 101-letni nevrolog dr. Howard Tucker. Po poročanju portala n1info.hr gre za zdravnika, ki še vedno dela.
Pravi, da se ne namerava upokojiti, saj je ravno penzija "sovražnica dolgoživosti". Poleg dela pa uživa tudi v svojih hobijih, redno telovadi in se druži s prijatelji, ki mu pomagajo ohranjati mladost.
Med drugim je dr. Tucker razkril tudi, kaj pojé v dnevu.
Jedilnik 101-letnega nevrologa
Zajtrk
Namesto jutranje kave zdravnik raje popije čaj, saj mu njegov okus bolj ustreza. Nato sledi zajtrk, ki je preprost in okusen. Vključuje sezonsko sadje, kot so denimo sočne pomaranče pozimi ali osvežilne lubenice poleti. Ob svežem sadju dr. Tucker popije tudi kozarec mleka.
Kosilo
Zanimivo je, da Howard običajno preskoči kosilo. Ob tem poudarja, da to definitivno ne bi svetoval vsakemu, vendar njemu tak način ustreza. Pomembno se mu zdi, da vsak posluša svoje telo in temu primerno prilagodi svoje obroke.
Večerja
Za večerjo dr. Tucker najraje pripravi kombinacijo različnih hranil in okusov. Na njegovem krožniku prevladujejo ribe in zelenjava, občasno pa si pripravi tudi meso. Vsak petek zvečer si z ženo privoščita tudi kozarec martinija.
Sladice
Po obrokih si zdravnik pogosto privošči sadje, včasih pa se posladka s sladoledom. Po pecivih in tortah poseže zelo redko.
Za vitalno življenje je izjemno pomembna uravnotežena prehrana, ki vključuje zadostno količino sadja, zelenjave, beljakovin, zdravih maščob, polnozrnatih izdelkov in drugih elementov, ki jih naše telo potrebuje za optimalno delovanje.
Morda bi vas zanimalo tudi:
dr. Ana Debevc Prašnikar o pomenu vitalnosti
V Aktivni podkastu je z nami specialistka interne medicine, ki že vrsto let raziskuje načine, s katerim lahko podaljšamo mladostno delovanje našega telesa.
V pogovoru pa nam je Ana zaupala, zakaj je skrb za vitalnost tako zelo pomembna, kako zanjo poskrbimo, katere napake najpogosteje počnemo, kakšno vlogo pri našem zdravju igra miselnost ter še veliko več.