Kislo zelje je pravi eliksir za imunski sistem in prebavo, njegove zdravilne lastnosti pa so poznane že v antiki. Poleg tega se slanica iz kislega zelja priporoča kot čistilna terapija za telo.
Zelje vsebuje popolno kombinacijo vitaminov A, B, C, E in K ter minerale mangan, selen, kalcij, kalij in magnezij, omega 3 maščobne kisline in zdravilne žveplove snovi, ki varujejo pred rakom.
Mlečnokislinske bakterije iz kislega zelja ohranjajo zdravo črevesno floro in s tem krepijo celotno imunost.
Preberite še:
- Kako brstični ohrovt v resnici vpliva na zdravje?
- Kaj se zgodi v vašem telesu, če na dan pojeste 3 banane?
Kislo zelje je naša najljubša zimska hrana, a jo žal redko uživamo surovega, čeprav je najbolj bogato s hranili in zdravilnimi snovmi.
Zato poskusite vsaj enkrat na teden popiti kozarec slanice ali pripraviti okusno jed iz surovega zelja. Zelje vsebuje tudi antioksidante in druge koristne rastlinske spojine, ki pomagajo zmanjšati poškodbe DNK, preprečujejo celične mutacije in blokirajo prekomerno rast celic, ki vodi do razvoja tumorja.
Sam proces fermentacije zelja lahko ustvari tudi posebne rastlinske spojine, ki naj bi pomagale uničevati rakave celice. V ljudskem zdravilstvu se uporablja za obnovo jeter, zdravljenje sladkorne bolezni, protina, razjed na želodcu in dvanajstniku, spodbuja izločanje škodljivih snovi iz telesa, blagodejno vpliva na delovanje srca in krvni obtok ter znižuje povišan holesterol.
Kislo zelje je eden redkih rastlinskih virov menakinona, znanega kot vitamin K2, ki zmanjšuje tveganje za nastanek bolezni srca, saj preprečuje kopičenje kalcija v krvnih žilah, ima pa pomembno vlogo tudi pri zdravju kosti.
Od segedin golaža, sarme do kislega zelja z mesom in krompirjem ali solate iz kislega zelja, receptov za uživanje v blagodatih tega superživila je dovolj, da vsak najde nekaj zase.
Preberite še:
Novo na Metroplay: Novinar izza nagrade | N1 podkast s Suzano Lovec