Pet pogostih pasti diet in kako preprečite, da bi se ujeli vanje.
Kako se bodo odzvali vaši ubogi možgani, če jih prosite, naj izdajo sebe in vse, v kar so že od nekdaj verjeli?
Če bi živeli v prazgodovini, bi si zjutraj s kostjo otrebili zobe in stopili iz jame, da bi pogledali, ali je v vaši okolici najti karkoli za pod zob. Možgani bi vam ukazovali, naj pobijete, izpulite in požrete vse, kar je užitnega, saj vam to omogoča preživetje. Bili bi hkrati lovec in plenilec ter okusen plen za zverine, ki bi jedle vas. In kadar ne bi bili lačni, bi vaše telo varčevalo z energijo. In tudi to bi vam omogočalo preživetje – dejstvo, da ne tratite energije.
Se vam že kaj sanja, kakšne težave nam ta predzgodovinska naravnanost telesa povzroča danes?
Kadar ste v trgovini ali restavraciji, vam vaši možgani še vedno sporočajo, naj se nabašete, kolikor se le da. In ko ste že siti, vas še naprej zavajajo, naj prigriznete še kaj, pri čemer so jim v veliko pomoč televizijski in časopisni oglasi.
Sklep?
Če želite uspešno shujšati in kuriti kalorije, boste morali premagati 40 tisoč let staro evolucijsko naravnanost telesa.
1. Past: Jeste, ker v družbi ne bi radi delovali dolgočasni
Ljudje pogosto jedo samo zato, ker jih v to silijo drugi. Ker se jim zdi, da se sicer ne zabavajo dovolj. Tipična tovrstna situacija je denimo kosilo pri sorodnikih na deželi: pojedli ste že tri kose pečenke, pa teta, ki je kosilo skuhala, še zmeraj jadikuje, da jeste kot ptiček. Za nameček se od moških pričakuje, da jedo kot volkovi, ali kot je dejal Iztok Mlakar: “Ta prau dec je moral met narmanj stodvejsti kilu in je lohka, ma ne da bi se silu, požrl pol prasca, tako, počez ...”
Kako se temu izognemo?
Vnaprej si izmislite primeren izgovor, npr.: Ne morem jesti, ker sem pred kakšno uro obilno malical. Ali pa: Zvečer imam zmenek s prekrasno žensko, ki sem jo ravnokar spoznal, zato se ne bi rad že zdaj nabasal.
Dodaten nasvet: Grizljajte prigrizke, kot bi srkali kozarček žganja. Tako bodo drugi videli, da nekaj držite v rokah, in vam nehali težiti, zakaj ne jeste. Po-leg tega se boste počutili bolj siti.
2. Past: Vaša žena ali dekle vam nasprotuje
Ko vam uspe priti v formo, ima vaša boljša polovica dve možnosti: da tudi sama spremeni način življenja ali pa začne nenamerno spodkopavati vaš uspeh. In zelo pogosto, največkrat podzavestno, izbere drugo možnost.
Gre za to, da bolje ko boste videti, več žensk vas bo oblegalo. Morda ne verjamete, da je vaša ljubica sposobna storiti kaj tako drastičnega, toda temu, da vas bo pogosteje pošiljala v trgovino po piškote in v kiosk po burek, bi skorajda lahko rekli sabotaža, kajne?
V bistvu pogreša prejšnji način življenja, ko sta skupaj jedla nezdravo hrano in se pri tem imela fino.
Kako se temu izognemo?
Sklenita kompromis. Če vztraja, da gresta skupaj na pico, pojejte košček ali dva njene, če vam dovoli, ne pa sami celo družinsko kmečko s premerom pol metra, kot ste to počeli prej. Ne bo neka kulinarika, a bo ok.
Dodaten nasvet: Vključite jo v svoje načrte. Predlagajte telesno dejavnost, v kateri oba uživata, da ne bo mislila, da se vam zdi debela in mora zato vaditi.
3. Past: Domišljate si, da ste vitkejši, kot ste v resnici
Neka raziskava, ki so jo izvedli na več tisoč ljudeh, je pokazala, da ženskam pri hujšanju in telesni aktivnosti pomagajo občutki tesnobe in strah. Zato štejejo kalorije in se držijo urnika vadbe, ki so si ga zadale.
Moški pa se pod drugi strani zanašajo na varljivo upanje, zato se teže držijo diet. Možje si namreč v domišljiji tako živo predstavljajo, kakšni bodo postali, da se jim zdi, da so že dosegli cilj, čeprav ga v resnici niso. Zaradi tega se težko odrekajo stvarem.
Kako se temu izognemo?
Fotografirajte se. Okoli 55 % odraslih Slovencev je pretežkih, a se jih skoraj polovica tega sploh ne zaveda, saj si predstavljamo, da so debeli ljudje samo tisti, ki jih gledamo v ameriških dokumentarcih.
Po nekaterih raziskavah se samo 15 odstotkov predebelih odraslih zaveda, da so pretežki. Podoba v ogledalu je lahko varljiva, medtem ko vas bo fotografija prav gotovo streznila.
Dodaten nasvet: Več kot tri četrtine ljudi, ki so uspešno shujšali, je doživelo čustveni ali telesen prelomni trenutek, ki se jim je globoko vtisnil v spomin. Ko ga boste doživeli, ga nikar ne spreglejte.
4. Past: Dopuščate, da stres obvladuje vaše življenje
Moški, ki so pod stresom, so bolj nagnjeni k temu, da se prenažirajo, saj njihovi možgani tvorijo večjo količino hormona, imenovanega kortikotropin sproščujoči faktor (CRF).
V neki raziskavi so ugotovili, da so podgane, ki so jim raven CRF-ja povišali na stopnjo, primerljivo s tisto v krvi človeka, ki je pod stresom, hrepenele po sladkih prigrizkih in drugih priboljških. Stres nas spodbudi, da si privoščimo tudi tisto, čemur bi se v normalnih okoliščinah zlahka uprli.
Kako se temu izognemo?
S počasnim in zavestnim dihanjem lahko preženemo nezdrave misli, še preden postanejo resničnost.
Kadar vas zamika, da bi se prenažirali, se za eno minuto v mislih osredotočite na sredino svojih prsi. Potrudite se, da bo vsak vaš dih in izdih trajal pet sekund. To vas bo zanesljivo umirilo.
Sliši se zelo preprosto, a dejansko pomaga, saj s pravilnim in globokim dihanjem umirimo duha ne glede na to, kako napeto je naše telo.
Dodaten nasvet: Usedite se zraven Natalije Verboten ali pa si vsaj predstavljajte, da sedite zraven nje. Najbrž boste zaradi tega jedli lepše in posledično tudi počasneje kot takrat, kadar se v spodnjih hlačah valjate po kavču.
5. Past: Ste perfekcionist
Če gremo pri hujšanju na vse ali nič, bomo zanesljivo propadli. Moške, ki težijo k popolnosti, lahko že majhen neuspeh tako potre, da takoj obupajo nad hujšanjem.
Kako se temu izognemo?
Hujšanje bo precej manj naporno in duhamorno, če dovolite sami sebi, da se od časa do časa pregrešite. Predlagamo vam dietni jedilnik, v katerem pa ena petina zaužite hrane ni dietna.
To pomeni, da lahko bodisi goljufate pri vsakem petem obroku ali pa goljufate ves dan vsak peti dan, kar vam pač bolj ustreza. Če se sicer držite diete, se tako lahko občasno nagradite s hrano, po kateri hrepenite.
Dodaten nasvet: Vprašajte se, kakšni boste videti in kako se boste počutili čez pet let ter kako bo to vplivalo na vašo družino. Svoje odgovore zapišite na list papirja. Presenetilo vas bo, kako vam lahko tak ‘spis’ dvigne motivacijo.
Vida Voglar