4 stvari, ki jih nikoli ne recite (oz. ne naredite) osebi z anksioznostjo

9. 3. 2020
Deli
5 / 5
Profimedia

DOLOČENIM SITUACIJAM

S tem se anksioznost hrani.

Primer:

Mama se z otrokom sprehaja po parku, ko se v bližini pojavi pes. Preden otrok kakorkoli reagira (oz. ga pes sploh opazi), mama skoči pokonci in otroka potegne k sebi, nato pa lastniku razloži, da se otrok boji psov.

Navzven se zdi ravnanje povsem razumljivo.

Toda …

V resnici gre za kontraproduktivno ravnanje, saj lahko to sčasoma okrepi otrokovo fobijo.

Izogibanje in podpiranje njihovega vedenja lahko povzroči, da se fobija zasidra globlje. Oseba se zaradi takšnega vedenja »nauči«, če vzamemo primer z otrokom, da so vsi psi nevarni in se jih moramo izogibati.

KAJ PA LAHKO NAREDITE, DA BOSTE POMAGALI OSEBI?

Bodite njen navijač. Bodite nežni, a odločeni.

Če se prijatelj ne počuti dobro na zabavi (preveč nepoznanih ljudi), mu ne ponujajte pijače, da bi se sprostil, namesto tega ga spodbujajte, predstavite nekaj ljudem, skupaj odprite pogovor …

Otroka opozorite na psa (če ga ni opazil sam), poglej, kuža. Kaj ni lep? Povejte mu tudi, da je povsem v redu, če se boji. In predlagajte, da skupaj vprašata lastnika, ali ga lahko poboža. Brez prisile seveda.

NE POZABITE …

Da je povsem mogoče čustveno podpreti osebo in spodbujati zdravo vedenje.

Odzovite se z empatijo, odprtimi vprašanji in če se skupaj znajdeta v situaciji, ki sproži anksioznost, jih nežno, a odločno spodbujajte. Nikoli pa njihovega strahu, anksioznosti ne primerjajte s svojim/i.

Prevedeno in prirejeno po www.quickanddirtytips.com