Kaj ljudje naredijo v praksi po paničnem napadu? (+ nasveti strokovnjakinje)

21. 5. 2023
Deli
Kaj ljudje naredijo v praksi po paničnem napadu? (+ nasveti strokovnjakinje) (foto: Profimedia)
Profimedia

Tisti, ki večkrat doživljajo anksioznost, zagotovo vedo, kaj naj bi v teoriji naredili po epizodi ali paničnem napadu. Ko pride do dejanske situacije, pa je stvar drugačna. Poglejte, kaj je pomagalo drugim. 

Anksioznost ni tako redka težava, mnogi so se z njo prvič srečali med epidemijo, ali pa se je takrat stanje poslabšalo. Če se z njo spopadate dlje časa, ste verjetno razvili določene mehanizme, kako ravnate, ko udari ali kadar doživite panični napad. Ker pa nasvetov nikoli ni preveč in vam mogoče pomaga še kaj drugega, so spodaj pripovedi iz resničnih življenj ljudi, ki doživljajo isto. 

Kaj narediti po anksioznem ali paničnem napadu v realnosti? 

Ja, v teoriji je vse jasno: morali bi umirjeno dihati, se počasi umiri, biti do sebe prijazni ... Vendar v praksi to vedno ni možnost. 

"Zamoti me tek in pobarvanke za odrasle."

Ženska je prvi panični napad doživela pri 13. letih, z anksioznostjo pa živi že odkar pomni. "Večinoma čutim, kot da moje srce ne more nehati biti, roke postanejo potne in lepljive, včasih mi je slabo. Nimam nadzora nad svojim telesom." 

Ko jo napade anksioznost, se najprej opomni, da bo minilo, le vprašanje časa je, kdaj. Če se da, skuša čas preživeti v družbi, da se zamoti. Rada se tudi odpravi na svež zrak, kjer teče ali hodi. "Druga aktivnost pa je barvanje. Ko se osredotočam na to, lažje umirim misli in jih preusmerim. 

"Imam močno mrežo ljudi, ki me podpirajo."

Mlajša punca je anksioznost prvič doživela pri 18. letih, doživela pa je 4 panične napade. Kot pravi, je to malo, ker jih ostali lahko doživijo veliko več. "Pri paničnih napadih je vedno isto: izgubim sluh, vid je meglen, začnem se pregrevati in potiti, čutim, kot da umiram."

Ko napade anksioznost, se zaupa svojim domačim, ki jo vprašajo, ali želi tolažbo ali nasvet. Pravi, da je srečna, da ima močno mrežo ljudi, s katerimi se lahko pogovori in jim pove, kaj razmišlja v tistih trenutkih. Rada tudi posluša glasbo, se odpravi ven v gozd, kjer je največ zelene barve, pokliče mamo ... 

"Največja lekcija, ki sem se jo naučila, je ta, da moram zaupati bližnjim."

Ženska se je z anksioznostjo začela spopadati zaradi njene službe. Začela je delati kot nepremičninska agentka in hitro spoznala, da je delo precej stresno. Imela je en panični napad, ki pa je trajal kar pol ure. "Mislila sem, da se ne bom nikoli prebila čez napad, jokanje in ostro dihanje. Sedela sem na tleh kopalnice in jokala."

Potem je imela več anksioznih napadov, ki so vključevali tudi bruhanje pred službo in socialno anksioznost. Zavedala se je, da tako ne bo morala nadaljevati, zato je bil naslednji korak ta, da se je pogovorila s svojo mamo in pustila službo. 

Ko se sedaj sooča z anksioznostjo, se obda z bližnjimi in se jim zaupa. Rada tudi ugasne telefon, si pripravi kopel, prižge nekaj sveč in globoko diha ter se razvaja. 

Tudi dr. Tara Quinn-Cirillo je delila nekaj nasvetov, ki lahko pridejo prav pri paničnih napadih ali anksioznosti: 

  • Najprej se opomnite, da bo situacija minila in da simptomi ne ogrožajo vašega življenja. Če vam je lažje, lahko to izrečete na glas. 

  • Bodite prijazni do sebe. Ne mislite, da bi morali takoj po napadu anksioznosti ali panike delati, kar ste počeli prej ali kar ste načrtovali. Dajte si čas. 

  • Mnogi so po napadih panike in anksioznosti fizično utrujeni. Poskrbite zase in se ne ženite v stvari, ki vas bodo še bolj izmučile. 

  • Ne izogibajte se situacijam, ki v vas sprožijo anksioznost. To bo vse skupaj samo še poslabšalo. 

  • Naredite kakšno vajo za prizemljitev, to vam lahko pomaga. Primer: usedite se na stol in nežno stopala postavite na tla. Globoko vdihnite in preštejte do 3, izdihnite in štejte do 4. Osredotočite se na eno stvar, ki jo vidite, slišite in čutite. 

Prisluhnite aktivni podkastu! 

Ana Zrimšek o prehrani žensk

V epizodi Aktivni podkasta je z nami Ana Zrimšek, strokovnjakinja na področju prehrane žensk v obdobjih zanositve, nosečnosti in po porodu. Zaupala nam je vse, kar moramo vedeti o prehrani v omenjenih obdobjih.

 

Kaj lahko storimo, če je do nosečnosti prišlo nenačrtovano in zaradi tega prej nismo poskrbeli za ustrezen življenjski slog? Kako lahko omilimo nosečniško slabost? Zakaj nastane nosečniški diabetes? Lahko ustrezna prehrana poskrbi za lažji porod? Kaj je še posebej pomembno v času po porodu? Vse to in še več v epizodi Aktivni podkasta.

Epizodi prisluhnite tukaj: