Napadi panike predstavljajo zlasti neprijetne občutke ujetosti, nemoči in močnega strahu, ki jih posameznik nenadoma doživi zaradi zunanjih ali notranjih vzrokov.
Za paničnimi napadi trpi po milijone ljudi po vsem svetu, doleti pa lahko tudi tiste, ki se sicer z njo ne spopadajo.
Med glavnimi simptomi, ki spremljajo panične napade, so zlasti hitrejši srčni utrip, potenje, tresavica, mravljinčenje rok, močan strah pred smrtjo ter občutek nenadne pogubljenosti.
Neprijetnih občutkov, ki se pojavijo ob paničnih napadih se ni lahko znebiti. Jennifer Anders, psihologinja iz Kolorada, je na svojem Instagram profilu The.Anxiety.Doc, objavila metodo, s katero je pokazala, kako s trikom z limono zaustaviti napad panike.
Ne spreglejte:
- Kakšna je razlika med paničnim in srčnim napadom?
- Kako pomagati osebi, ki ima panični napad
- Spremembe, po katerih boste prepoznali, ali je oseba v hudi stiski
Kako limona pomaga pri paničnih napadih?
Simpatični živčni sistem predstavlja mrežo živcev, ki so v pomoč pri hitrem odzivu na stresne situacije. V stresnih situacijah se namreč pojavi telesni odziv beg ali boj, zato je koristna kakršna koli senzorična uporaba okusa ali vonja, ki pomaga preiti iz tovrstnega stresnega odziva.
Ob napadu panike telo težko loči, kaj je dejansko nevarno od tega, kar je varno. Ob paničnem napadu ste lahko na primer v povsem varnem okolju, vendar vaši možgani in telo to dojemajo drugače in sicer kot nekaj grozečega. Tu pride v poštev metoda, kot je sesanje limone, ki se imenuje tudi tehnika ozemljitve.
Preprost trik z limono ali tehnika ozemljitve
Ob napadu panike, Dr. Andersova svetuje, da narežete limono in si jo položite v usta. Kislost limoninega soka bo pomagala pri prizemljitvi telesa in prisotnosti v trenutku, ne pa v začaranem krogu negativnih čustev. »Limona deluje tako, da vas ohranja v trenutku, zato je nekakšno orodje za ozemljitev,« poudarja.
S tem dejanjem um odvrnete od misli in pripeljete zavest v fizično telo. V primeru, da nimate pri roki limone, strokovnjakinja omenja, da deluje tudi metoda s kislimi sladkarijami.
Ob intenzivnejših napadih panike je dobrodošla pomoč
Tesnobni občutki, ki se zgodijo ob neprijetnih dogodkih so del življenjskih izkušenj, ki se vsake toliko časa zgodi tako rekoč vsakemu posamezniku in so pravzaprav koristni, saj v naslednjem koraku spodbudijo k iskanju rešitev.
Ob konstantnih paničnih napadih pa je kljub temu priporočjiva pomoč strokovnjaka, da se naučite obvladovati panične napade, namesto, da oni obvladujejo vaše življenje.
Četudi je metoda z limono lahko koristna prva pomoč, Andersova še dodaja, da je potrebno najti izvor težave, zaradi česar se panični napadi pojavljajo, kar je nujen del poti do duševnega zdravja.
- Preberite še: Ugledni nevroznanstvenik trdi: "Že leta se izogibam tem stvarem, ki uničujejo možgane in spomin"