Počitnice, pomanjkanje in občutek sramu

1. 5. 2013
Deli
Počitnice, pomanjkanje in občutek sramu (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Smo sredi krompirjevih počitnic in zasidrani v pravo jesen. Ni dolgo od poletja, ko so otroci brezskrbno počitnikovali, brez strahov in stisk, ki so tako ali drugače povezane s šolo, bodisi učenjem bodisi z odnosi med sošolci.

Ker smo v krizi, ko si številni ne morejo privoščiti počitnic, za starše in otroke predstavljajo težak in boleč čas, zlasti če so si prej lahko privoščili več in večkrat.

Starše najbolj boli, da otroku ne morejo omogočiti počitnic, ko bi se vsa družina odpravila na dopust za več dni. Težko jim je, ko morajo otroku to povedati in marsikdaj ne vedo, kako to izpeljati, da bo otrok vedel, da si počitnic ne morejo privoščiti zaradi specifičnih razlogov ter da ob tem ne bo hudo prizadet.

Sram in občutek krivde

Starše je tako pred otrokom sram, počutijo se krive, da je finančno stanje v družini slabo ali celo zelo slabo. Ukvarjajo se z uganko, kako otroku omogočiti sproščene počitnice, čeprav doma vlada negotovo, tesnobno, pesimistično vzdušje, ko bi vsa družina potrebovala odklop od vsakdanjih skrbi.

Če se ustavimo pri sramu staršev, se ta navezuje na bolečino, da so zaradi finančne situacije pravzaprav nemočni, obupani in da s tem negativno vplivajo na otroka, njegovo veselje.

Nekateri, ki so bili v preteklosti dobro situirani, zdaj pa živijo s posojili in z eno plačo, se sramujejo odločitev, ki so jih naredili v preteklosti, ko krize in njenih posledic sploh ni bilo mogoče predvidevati. Zaradi teh odločitev jih grize tudi občutek krivde. Sram jih je pred sodelavci, ki si počitnice lahko privoščijo, celo takšne, da z letalom odpotujejo v tujino.

Ker hočejo svojemu otroku dobro, jih preveva občutek, da so nesposobni, slabi starši, saj so oni tisti, ki so izgubili službo ali zabredli v finančne težave, ki so za seboj potegnile številne probleme. Ti občutki so najbolj boleči ravno med počitnicami, ki otrokom pomenijo veselje in sprostitev.

Žalost in razočaranje

Tudi otroci glede novih družinskih razmer ne ostanejo ravnodušni, čeprav velikokrat dajejo občutek, da jim je vseeno, če so vse počitnice doma, gledajo televizijo, obiščejo sošolca, preždijo za računalnikom ali se kratkočasijo z branjem knjig, poprimejo za gospodinjska dela.

Njih ne preveva krivda, tako kot njihove starše, ampak bolj žalost in razočaranje, da je letos drugače.

Starši jih morajo pripraviti, da sprejmejo nove okoliščine, ki praktično pomenijo kakšen enodnevni izlet po Sloveniji, obisk starih staršev, ogled filma v kinu.

Pomembno je poudariti tudi velike razlike med vrstniki v šoli, ko nekateri učenci, kjer so doma premožni, vnaprej seznanijo druge, da odhajajo na Tajsko, v Mehiko, Pariz ali Provanso. Ti lahko posredno s hvalisanjem ali neposredno z žaljenjem tistih, katerih starši nimajo denarja niti za večerjo v restavraciji ali obisk živalskega vrta, slednje zelo prizadenejo. Običajno ti ostanejo na zunaj brez besed, navznoter pa jih razjeda sram, da bi se najraje pogreznili v tla.

Starši, pojdite otrokom naproti

V omenjenih situacijah je dobro, da starši otrokom pridejo naproti in se z njimi čim več pogovarjajo, kajti vsi člani družine morajo čustveno predelati novo stanje v družini: od jeze, žalosti, sramu do sprejetja. Ko enkrat občutijo, da je vsem težko, se lahko skupaj povežejo v tistem, kar čutijo.

Nato pa je na starših, da otrokom ovrednotijo stisko, ki je normalna posledica spremenjenih okoliščin, in jim zagotovijo, da bodo naredili vse, kar je v njihovi moči, da se stanje izboljša, čeprav bo zahtevalo čas, veliko volje in optimizma in medseboj­ne podpore, zlasti med partnerjema.

Ne smemo pa pozabiti, da počitniška sreča ni v tem, kam gremo, za koliko denarja in za kako dolgo, ampak v tem, da se ima družina dobro, se nasmeji, zabava, uživa skupaj, pa čeprav le za dan, nekaj ur, ko starši odmislijo vsakdanje tegobe in ko se vsi prepustijo počitniškemu duhu razposajenosti.

Ana Zarnik Horvat, univ. dipl. psih. in spec. zakonske in družinske terapije v reviji Lisa

Novo na Metroplay: Kako hitro in enostavno pripraviti uravnotežen obrok? | Žana Hrastovšek