Ne ignorirajte jih: 5 znakov, da ste v prevelikem stresu (morda se tega sploh ne zavedate!)

13. 6. 2024
Deli
Stres je kot nevidni sovražnik, ki preti iz vseh kotičkov pogostokrat prehitrega sodobnega tempa življenja. (foto: Profimedia)
Profimedia

Stres je kot nevidni sovražnik, ki preti iz vseh kotičkov pogostokrat prehitrega sodobnega tempa življenja. 

Na žalost pa se prej kot slej z neizbežnimi znaki odraža na telesnem zdravju in počutju. V nadaljevanju z vami delimo nekaj signalov, ki jih na različne načine pošilja telo, ko se spopada s preveč stresa.   

Ne spreglejte:

Nenavadni pokazatelji stresa, ki se pokažejo na telesu  

1. Maščobne obloge na trebuhu 

Povezava med prekomerno trebušno maščobo (tudi pri ženskah, ki imajo sicer uravnoteženo težo) in presežkom hormona kortizola, ki se proizvaja med stresom, ni iz trte zvita. Potrjujejo jo namreč tudi raziskave, kjer ugotavljajo, da kortizol pripomore k spodbujanju nastanka novih maščobnih oblog na predelu trebuha in rast novih.

Pri nekaterih posameznikih povišan kortizol spodbuja tudi apetit in prenajedanje. Posledice povečane trebušne maščobe lahko vodijo k povečanju tveganja za številne bolezni, med katerimi so bolezni srca in ožilja, sladkorna bolezen tipa 2, demenca in možganska kap.   

2. Nečistoče na koži  

Stres se odraža tudi na koži. ​»V preteklosti, ko so pacienti prihajali k nam in se pritoževali, da se je njihov videz drastično spremenil, običajno nismo znali razložiti, zakaj,« pravi dr. Rick Fried, psiholog in dermatolog iz Pensilvaniji in dodaja: »Zdaj vemo, da stres vodi do sproščanja nevropeptidov in drugih kemikalij v koži, ki ustvarjajo vnetja.«

Stres vpliva na zooženje krvnih žil in posledično aken, ki so še bolj rdeče in občutljive kot sicer. Zoper to težavo pa strokovnjak priporoča tehnike, s katerimi se stres in napetost v telesu umiri, saj bo le to odpravilo samo jedro težave.       

3. Med umivanjem zob večkrat opažate krvaveče dlesni

Švedska študija, ki je bila izvedena na ženskah z diagnozo depresije in kronične utrujenosti je pokazala še eno korelacijo med stresom in negativnimi učinki na telo. Po ugotovitvah iz študije stres vodi do povečanega nabiranja zobnih oblog, kar se posledično odraža na oslabljenem imunskem sistemu in večjem tveganju za vnetje dlesni. 

4. Bolečine po različnih predelih telesa  

Posledice stresa se pogosto opazijo tudi na različnih predelih telesa. Ana-Mari Albano, strokovnjakinja za anksioznost in duševne motnje na univerzi Columbia, pravi, da stres nosimo v različnih delih telesa. Med najpogostejšimi predeli, kjer se lahko nakopiči stres so glava, hrbet in vrat. Posledice preobremenjenosti se čutijo tudi kot nelagodje in bolečine v ramenih ter čeljusti (stiskanje zob). 

Med najpogostejšimi predeli, kjer se lahko nakopiči stres so glava, hrbet in vrat.

Med najpogostejšimi predeli, kjer se lahko nakopiči stres so glava, hrbet in vrat.

Profimedia

5. Težave z zgago po vsakem večjem obroku  

Ob stresu in napetosti se navadno spremenijo vzorci prehranjevanja, ki postanejo večkrat nezdravi in hitri. Ob tem se pogosto poveča tudi vnos kofeina ali kakšne druge pijače, polne kofeina, kot so na primer energijske pijače. Obe kombinaciji sta povod za slabšo prebavo in pogostejšo zgago. Kofein še zlasti v kombinaciji s cigaretami in alkoholom sprošča mišico, ki povezuje požiralnik in želodec, ter omogoča želodčni kislini, da lažje pride do črevesja, kar vodi do želodčnih težav.

Če se nahajate v stresnem obdobju, poskrbite za uravnoteženo prehrano in vsakodnevno sprostitev. Prav tako je dobro, da se izogibate pretiravanju s kofeinom ali energijskimi pijačami. Namesto, da se na hitro in obilno najeste v enem ali dveh obrokih na dan, poskusite obroke razdeliti enakomerno tekom dneva. Vsakodnevno pa si ne pozabite privoščiti tudi dovolj spanca. 

Povzeto po: miss7zdrava.24sata.hr

Preberite tudi:

Novo na Metroplay: "Ni zdravega telesa brez zdravih ust" | dr. Urška Šavli