Vprašanje:

Aerobne vaje

Pozdravljeni! Ker bi rada zgubila malo 'špeha' predvsem na trebuhu, me zanima, kaj spada pod aerobne vaje (poleg kolesarjenja, orbitreka . . ) Ali tudi klasična aerobika(in druge oblike aerobike) med aerobne vaje oz. katere oblike športa so najboljši za kurjenje maščob in kalorij? Kolikokrat tedensko se jih mora izvajati tedensko in približno po koliko časa? Hvala že v naprej za ogovor LP Eva.

Odgovor:

Draga Eva!

Aerobne vaje oziroma drugače rečeno aerobne dejavnosti so lahko tudi anaerobne dejavnosti. Ključ je v energetskih sistemih, ki se dogajajo v našem telesu.

Beseda "aeroben" pomeni "s prisotnostjo kisika". Aerobno delujemo, ko hodimo, sedimo, jemo, in seveda kadar telovadimo, tečemo itd.

Aerobne vaje boljše rečeno aktivnosti so tiste, ko ima telo na razpolago vedno dovolj kisika in trajajo vsaj nekaj minut, ponavadi več kot 25 minut.

Aerobno območje je območje pod laktatnim pragom. Takrat se kot energetski vir koristi energija iz glikogena in maščobe. Tak trening je trening z nižjo intenzivnostjo, ki vpliva vzdržljivost  ter na izboljšanje:

-delovanja dihal in srca, porabo maščob, prilagoditev centralnega živčnega sistema, kopičenje glikogena.

Nižja ko je obremenitev  (srčni utrip) , več kisika imamo na razpolago, več maščob porabljamo za energijo(maščobe za svojo razgradnjo potrebujejo veliko kisika) in varčujemo  glikogen.

Iz tega razloga tisti, ki je v boljši kondiciji ima nižji utrip in lahko dolgo vztraja pri aktivnosti, ki je za drugega previsoka in mora odnehati zaradi spodaj navedenih razlogov.

Višja ko je obremenitev (srčni utrip), manj maščob porabljamo za energijo. Ko prebijemo laktatni prag začnemo ustvarjati kisikov dolg, kot energijo porabljamo večinoma glikogen, kot stranski produkt laktatnega sistema se začne izločavati mlečna kislina v mišicah, ki po  športni aktivnosti povzroči zakislitev ( bolečino v mišicah).  

To je anaerobno območje. V njem ne moremo vztrajati dalj časa zaradi prevelikega kopičenja mlečne kisline, velikega kisikovega dolga in hitre porabe glikogenskih rezerv.

Po daljši anaerobni vadbi nam ostaja še nekaj časa utrip visok čeprav "mirujemo" zato, ker moramo povrniti kisikov dolg.

Za porabo maščob so primerni vsi zgoraj našteti športi ter vsekakor tudi vadba za krepitev telesa ( vaje za moč), saj dvignejo tvoj metabolizem stopničko višje in naredijo lepo, čvrsto telo.

Vadi redno, vsaj 3x na teden po 60min.

Izberi si aktivnost, ki ti je všeč in v njej uživaj!

 

Sprašuje: Eva

Tema: Strokovnjaki

Oznake: oblikovanje telesa, odvečne maščobe

Odgovor objavljen: 10. junij 2007.

← Nazaj na vsa vprašanja